УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

"Церковний" бізнес екс-регіонала: як кияни викрили будівельну аферу

'Церковний' бізнес екс-регіонала: як кияни викрили будівельну аферу

Здавалося б, що поганого може принести сусідство з церквою християн-євангелістів? Нічого - доти, доки під прикриттям релігійного центру не починається зведення велетенського житлового комплексу, на місці зеленої зони, яких так бракує у густонаселеному місті. Саме це нині відбувається в Дніпровському районі міста Києва, на вулиці Генерала Жмаченка, 20. Те, що з'ясували місцеві мешканці, почавши розбиратися у причинах раптової незрозумілої активності на орендованій Церквою Християн Віри Євангельської "Християнська Надія" ділянці, нагадує кримінальний детектив. З фальсифікацією документів, протизаконними схемами і мільйонами на кону. Що ж відбувається на Генерала Жмаченка, 20 і до чого в цій історії одіозний екс-регіонал Володимир Зубик – читайте далі.

Передісторія

Про те, що на ділянці за адресою Генерала Жмаченка, 20, де розмістилася Помісна Церква Християн Віри Євангельської, коїться щось підозріле, мешканці навколишніх будинків дізналися несподівано. Наприкінці 2017 року навколо 4 га території, яку орендує у міста церква і яка належить до земель загального користування, раптом виріс будівельний паркан.

За ним розпочалися активні геологорозвідувальні роботи. А на десятках дерев, що ростуть поблизу церкви, з'явилися характерні червоні позначки.

Знаючи, що зазвичай подібні "симптоми" передують появі чергової висотки або ТРЦ, люди стривожилися. Ще більше киян насторожили відписки міської ради на їх спроби з'ясувати, що ж відбувається. Тож люди звернулися до ГО "Твердиня", активісти якої давно і досить успішно протистоять протизаконним забудовам.

"Як і всі кияни, ми хочемо жити в комфортному, безпечному, зеленому місті. Без "злобудовників", які, користуючись дірками в законодавстві та корупційними схемами, паплюжать Київ бетонними монстрами – і насилають "тітушок" на киян, які відстоюють своє конституційне право на життєвий простір і чисте повітря. І тільки-но ми почали розбиратися в ситуації – зрозуміли: на Генерала Жмаченка, 20 може з'явитися чергова гаряча точка. Є всі підстави вважати, що територія, вкрита багатовіковими соснами, протизаконно готується під забудову висотними будинками", - пояснює Юрій Федоренко, керівник ГО "Твердиня".

Замість стадіону – церква, висотки і ТРЦ

Ще за радянських часів на 4 га на вулиці Генерала Жмаченка, 20 планувалося будівництво стадіону. Однак товариство "Динамо", яке мало цей стадіон збудувати, спромоглося лише почати будівництво адмінбудівлі. І навіть її не завершило. А у 2000 році раптом продало недобудову разом з землею Помісній Церкві Християн Віри Євангельської "Християнська надія". Наскільки законною була ця оборудка – правоохоронцям ще належить розібратися.

Довгих 18 років релігійна громада цілком вдовольнялася недобудовою. А кілька місяців тому раптом вирішила: прийшов час розширятися. Якщо вірити сайту церкви, віряни нині збирають гроші на добудову адмінбудівлі, де зараз розташовується офіс місіонерського центру і молитовний дім, і на будівництво "духовно-оздоровлювального благодійного комплексу" з поліклінікою, реабілітаційними центрами для наркозалежних, адміністративно-господарським корпусом і навіть паркінгом на 90 паркомісць.

Як чиновники документи фальсифікували

Громадські активісти почали закидати запитами всі можливі інстанції. І виявилося, що жодна з установ, яка видає необхідні для початку таких робіт дозволи і погодження – нічого про плани християн-євангелістів не знає! Більше того, в усіх установах запевнили: від орендаря ділянки на Генерала Жмаченка, 20 до них взагалі не надходило жодних звернень чи повідомлень про наміри щось будувати.

Вочевидь, тому, що реалізувати красивий проект з сайту ніхто і не збирався.

Але плани забудовувати ділянку таки були. Активісти зрозуміли це, коли в системі обліку публічної інформації КМДА знайшли цікавий документ: містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва "Реконструкція духовно-благодійного комплексу під багатофункціональний комплекс", які 12 жовтня цього року видав релігійній громаді міський департамент архітектури. Простіше кажучи, ділянку планують забудувати зовсім не лікарнями і бібліотеками, а багатоповерхівками і торговельними центрами.

Враховуючи, що землю церкві місто виділяло під реконструкцію, експлуатацію і обслуговування духовно-релігійного комплексу (що саме по собі дивно, адже реконструювати можна лише введені в експлуатацію будівлі – а наявна на території споруда не була навіть добудована), а цільове призначення ділянки змінене не було – будівництво тут висоток протизаконне.

І в Департаменті архітектури це добре знають. Як і про те, що житлова забудова на цій ділянці не передбачена Генпланом – а тому протизаконна. Тому, намагаючись приховати один злочин, вчиняють інший: фальсифікують документи. Відповідаючи на запит ГО "Твердиня", чиновники департаменту надсилають підроблений наказ, за яким містобудівні умови і обмеження Церкві "Християнська надія" не надавались. Підміну роблять і в системі обліку. Втім, у активістів тепер є залізні докази фальсифікації документів – і вони вже передали їх у правоохоронні органи.

Сліди ведуть до екс-регіонала?

Хто ж стоїть за намірами забудувати привабливий шматок землі? Як виявилося, сліди ведуть до одіозного екс-регіонала Володимира Зубика, який засвітився у цілому ряді скандальних забудов.

Точніше, у найскандальніших з них фігурує не сам Зубик, а афільовані до нього фірми. Зокрема, на Генерала Жмаченка забудовником виступає ТОВ "Реддітум-Інвест". Ця компанія пов'язана з будівельною корпорацією "ІнтегралБуд". Вони навіть зареєстровані за однією адресою. Сам Зубик від зв'язків з "ІнтергралБудом" усіляко відхрещується. Втім, той факт, що компанією керує його колишній помічник, а приймальня народного депутата розташована за тією ж адресою, де зареєстровані і "ІнтегралБуд", і "Реддітум-Інвест", говорять самі за себе.

До речі, у бурхливій будівельній діяльності Зубика подібні історії з будівництвом під прикриттям церкви вже були. Наприклад, у Десятинному провулку на ділянці УПЦ (КП) "Інтеграл-Буд" звів височезного монстра. У 2015-му, через тиск громади і ЮНЕСКО (монстра було побудовано у буферній зоні Софії Київської) Київрада зобов'язала забудовника знести хоча би верхні поверхи.

А от у ситуацію на Генерала Жмаченка, 20 ЮНЕСКО не втрутиться. Поки бездіють і контролюючі та правоохоронні органи. Тож люди вимушені самотужки відстоювати свої інтереси.

"Якщо забудовникам вдасться реалізувати задумане, громада Києва не тільки втратить 4 га зелених насаджень - постраждає весь Північно-Броварський масив. Бо інфраструктура просто не витримає такого великого навантаження. Затори на дорогах, перевантаження застарілих комунікацій, погіршення екологічної ситуації відчує весь Дніпровський район. Жити ж у прилеглих до місця потенційного будівництва будинках стане просто нестерпно! Тому ми наполягаємо на поверненні даної земельної ділянки громаді і надання їй статусу скверу", - розповідає Юрій Федоренко.

Враховуючи, що від самого початку ділянка в оренду релігійній громаді передавалася незаконно, зміни її цільового призначення не затверджувалися, а орендар не тільки не виконує умови оренди, а ще й відмовляється сплачувати орендну плату за підвищеною кілька років тому ставкою – підстав для розірвання угоди куди більше, ніж для її збереження.

От тільки розірвання угоди оренди і активістам, і місцевим мешканцям мало. Зіткнувшись з таким беззаконням і нахабством, вони вимагають покарання для всіх причетних до фальсифікацій і процесу підготовки ділянки на Генерала Жмаченка, 20 під забудову.

І відступати від цієї вимоги люди не збираються.