Міст, який федералізує Україну

3,8 т.
Міст, який федералізує Україну

Міст через Дністер в с. Атаки, що сполучає Чернівецьку і Хмельницьку області, після 57-ми років експлуатації ремонтуватимуть вперше. Взялися за це лише тоді, коли їздити по ньому стало небезпечно для життя, хоча дорожники ще з 2008 року вимагали ремонту.

Видео дня

Після того, як чернівецька компанія ЗАТ "Трансмост" в екстреному режимі зробила ямковий і готувалася виконати капітальний ремонт, цю місію передали будівельникам з Донецька. Запропоновані підприємствами варіанти ремонту мосту розійшлися.

Вимушене розлучення областей

Епопея довкола мосту Атаки-Жванець розпочалася ще 7 квітня, коли на його проїжджій частині, якою щодня курсують тисячі авто, провалився асфальт. Дірку загородили бетонними блоками, перед мостом ввімкнули світлофор, і рух транспорту реверсом пустили по одній смузі. Тоді голова Чернівецької ОДА Михайло Папієв заявив, що гроші є і треба негайно ремонтувати міст. За офіційною інформацією, у 2013 році на ремонт автодороги Н-03 Житомир - Чернівці, включаючи міст, постановою КМУ передбачено 30 млн грн.

Вже наступного дня залізобетонний міст взагалі став схожим на решето - асфальт провалився ще в одному місці.

Міст закрили. Начальник Служби автодоріг у Чернівецькій області Ігор Гах зізнався, що через дві дірки у проїзній плиті і шість руйнувань бетону, які оголили арматуру, міст визнали непридатним для експлуатації. Обстежувати споруду взялися експерти Державного дорожнього науково-дослідного інституту "ДерждорНДІ".

А в цей час вимушене розлучення Поділля з Буковиною, що тривало 9 днів (з 9 до 18 квітня), створило екстремальні умови тисячам студентів, працівникам, котрі щодня добираються на роботу в сусідню область, туристам, іноземцям. Об’їзд організували через населені пункти Чернівецької, Хмельницької і Вінницької областей. Водії палили десятки зайвих літрів бензину. Скажімо, з Чернівців до Кам’янця-Подільського треба їхати через Тернопільську область за маршрутом Заліщики - Товсте - Борщів - Скала-Подільська. Замість звичних 90 км маємо близько 170. Транзитним фурам із центральних регіонів дорога до Чернівців виходить ще довшою: Дунаївці - Нова Ушиця - Новодністровськ - Кельменці - Чернівці.

Автобуси сполученням Чернівці - Кам’янець-Подільський в цей час взагалі не їздили. Тільки окремі маршрутки довозили пасажирів до мосту, люди переходили через нього пішки, і сідали далі на автобус з іншого боку Дністра. На три години довше тепер їде й автобус із Чернівців до Києва, намотуючи кола через Новодністровськ, Муровані Курилівці та Вінницю.

На інший берег річки можна дістатися і поромною переправою із с.Устя Хмельницької області до с. Вороновиця Чернівецької. Але це теж – зайві кілометри і витрати. За легкову машину треба заплатити 40 грн, за автобус чи вантажівку - понад сотню. Водії автобусів від таких збиткових поїздок почали відмовлятися.

Через закритий міст щонайменше два підприємства Хотинщини нині перебувають під загрозою закриття, окремі продукти харчування, що випускаються на Хмельниччині, перестали возити до Чернівців. Ціни на товари стрімко поповзли догори.

"Держава ігнорувала аварійний міст"

Таку катастрофічну ситуацію з мостом можна було передбачити й попередити. Він був збудований ще в 1956 році й відтоді жодного разу не ремонтувався через брак грошей.

У 2008 році міст після пошкодження повінню мали б відремонтувати. Екс-начальник Служби автомобільних доріг в Чернівецькій області, депутат Чернівецької облради від фракції "Батьківщина" Іван Мунтян каже "Обозревателю": нинішня катастрофа з мостом – це наслідок багаторічного ігнорування проблем мосту як місцевою, так і центральною владою.

"Під час повені споруда отримала декілька гідроударів, тому Служба вирішила перевірити її стан, - повідомляє Іван Миколайович, який саме на той час очолював облавтодор. - У 2008 році, після обстеження кваліфікованими водолазами опор мосту, був зроблений висновок, що на перших порах достатньо займатися тільки верхньою частиною покриття".

У 2009-му все ж вирішили зробити капітальний ремонт мосту. Роботи затягнули на 30 мільйонів гривень. Гроші майже виділили. Проте після зміни влади у 2010 році всі плани зависли у повітрі. Попри небезпеку, держава за останні три роки на міст не виділила ані копійки.

"Подібна ситуація не тільки з мостом в Атаках, - каже Іван Мунтян. - Всі невідремонтовані після повені мости, дамби, підпірні стінки залишаються у тому ж стані. До сьогодні жодної копійки на них так і не виділено".

Екс-начальник Служби та опозиціонер відверто заявляє, що сьогодні для доріг Західної України гроші дають мізерні, й з кожним роком все менші.

3 місяці, 21 мільйон і прихований виконавець

Після того, як чернівецька фірма ЗАТ "Трансмост" в екстреному режимі залатала вісім проваль на проїжджій частині, рух транспорту 18 квітня відновили, щоправда – тільки легкового і тільки по осі споруди.

Начальник служби Ігор Гах запевнив, що ремонт мосту має розпочатися в останніх днях травня. Проїзд перекривати наразі не планують. Коштуватиме це близько 21 млн грн, триватимуть роботи 3 місяці. Ім’я виконавця поки що не афішують.

Проте нам вдалося з’ясувати, що виконувати ремонт мосту буде не чернівецька фірма ЗАТ "Трансмост", а донецьке ВП "Мост". В обох - різні варіанти ремонту аварійної споруди. Щодо ситуації довкола мосту спілкуємося з керівництвом цих компаній.

ЗАТ "Трансмост": стару залізобетонну плиту варто зняти

Спеціалісти ЗАТ "Трансмост" кажуть, що тендеру на виконання ремонту не було. Виконуючи екстрені роботи на мосту, будівельники оцінили його стан. Кажуть: він вкрай небезпечний для руху.

"Міст не має живого місця. Там взагалі відсутня споруда, по якій можна було б спокійно їхати, - зізнається директор ЗАТ "Трансмост" Микола Загоровський. - Замість неї - залишки бетону та арматура, яка має тільки 15% міцності від початкової. У такій ситуації потрібен капітальний ремонт або ж будівництво нового мосту. Ми запропонували Укравтодору п’ять варіантів вирішення питання, в залежності від того, як замовник бачить перспективу цього об’єкту. Приблизна їх вартість - від 3 до 100 мільйонів гривень. Остання сума - у випадку будівництва нового мосту".

З висновком "ДержНДІ" щодо необхідності замінити залізобетонну плиту на нову спеціалісти "Трансмосту" цілком погоджуються і кажуть, що виконали б цю роботу за 18 млн грн впродовж 4 з половиною місяців. А от з "донецьким" варіантом будівельники не згідні.

"Донецькі виконавці запропонували на існуючу проїжджу частину мосту накласти ще один шар бетону, - каже технічний директор підприємства Вадим Білик. - 100-відсотково стверджувати не буду, але, за даними проектантів мосту, балки, що там стоять, навантажувати більше не можна. Найперше, що може статися після такого ремонту в разі відкриття руху вантажного транспорту - провал прогонної будови. Тому якщо будівельники візьмуться все-таки за цей варіант, то в ході робіт побачать реальні проблеми мосту й змінять технічне рішення".

Експерти "Трансмосту" відверто зізналися, що шоковані політикою держави в цьому питанні й стверджують, що насправді нікого не цікавить, правильне рішення вибрали для мосту, чи ні, як і те, скільки проживе споруда після ремонту.

Донецька фірма "Мост" покаже буковинцям авторську технологію

Працівники ВП "Мост" вже прибули на аварійний об’єкт і розпочали роботу. За словами директора підприємства Василя Тодирики, компанія була запрошена ремонтувати Чернівецький міст керівництвом "Укравтодору", і тендер таки був – з одним виконавцем.

"На ремонт мосту в Атаках наша компанія не напрошувалася. Бо, крім затрат, ми з цієї споруди нічого мати не будемо, об’єкт в будь-якому випадку збитковий для компанії, - запевняє Василь Володимирович. - Як спеціаліст просто хочу, щоб на тому мосту ніхто не загинув. Якщо мені повідомлять, що там потрібні інші варіанти, я із задоволенням так далеко та ще й такими жахливими дорогами не поїду".

Свій варіант "Мост" обіцяє виконати впродовж 3 місяців приблизно за 20 мільйонів гривень за умови, що буде фінансування. Проте, як каже керівництво компанії, фінансові питання досі не вирішені, й працівники працюють на мосту поки що без грошей.

"Наша авторська технологія така: спочатку перевіримо міцність старої залізобетонної плити. Знімемо частину плити, на якій нас не влаштує якість бетону, а ту, що залишиться, зміцнюватимемо спеціальними матеріалами, - пояснює Володимир Тодирика. - Потім по старій плиті накладемо свою накладну плиту за нашим патентом і з’єднаємо її з металевими балками, які підсилимо металевими листами. Крім нас так швидко міст ніхто не відкриє. До того ж, тільки ми робимо ремонт зі збереженням руху. Ремонтуватимемо смуги почергово, і за якість робіт відповідаємо".

Наразі ж аварійним мостом продовжують курсувати легкові автомобілі й малотоннажні пасажирські маршрутки.

Першого капітального ремонту зношена споруда нарешті дочекалася. А от правильність технічного рішення відбудови мосту випробує час і нові потоки вантажівок.