Комуністичний бізнес "Свободи": як швидко оживити корупцію в МінАПК

Комуністичний бізнес 'Свободи': як швидко оживити корупцію в МінАПК

Результати журналістських розслідувань діяльності нового керівництва Міністерства аграрної політики і продовольства засвідчують, що чисельні оборудки з бюджетними фінансами, державними землею та майном, які були "нормою життя" при попередній владі, залишаються такими ж і при діючій. Міністру Ігореві Швайці, як видається, вдалося дуже швидко налагодити діяльність корупційних схем.

Видео дня

Початок читайте тут:

Комуністичний бізнес "Свободи": як нинішній протеже Швайки здав "Магарач" під дачу Януковича

Комуністичний бізнес "Свободи". Ч. 2

Будь-які завдання виконують конкретні особи. За два місяці роботи міністра аграрна спільнота не тільки не відчула позитивних змін, але навіть і не почула його бачення кадрової політики. Чисельні питання громадських організацій з цього приводу до Ігоря Швайки, що лунали на Аграрному форумі 11 квітня, він проігнорував, тому що… просто не з’явився на цьому засіданні найвищого представницького органу аграріїв України. Практично всі учасники форуму були одностайні у думці, що головною причиною відмови міністра взяти участь у роботі Аграрного форуму є його невдале керівництво відомством, у тому числі і кадрова політика (до речі, Швайка виявився єдиним міністром аграрної політики, що проігнорував подібне засідання).

А як же проголошена новою владою співпраця виконавчої влади з громадським суспільством? Спроба створити "під себе" нову громадську організацію – Аграрну раду – виглядає смішною: ні досвіду, ні впливу на громадськість Ігор Швайка не має.

Практично всі керівники, що були причетні до чисельних фінансових оборудок, розбазарювання державної землі та майна, залишаються на своїх посадах.

Так, перший заступник міністра Іван Бісюк, що був, за підозрою правоохоронних органів, правою рукою колишнього міністра Миколи Присяжнюка у його незаконних фінансових аферах, продовжує працювати і при чинному міністрі. Фахівцям добре відомо, що у 2012 році пан Бісюк потрапив у крісло першого заступника міністра з посади голови Державної ветеринарної і фітосанітарної служби (ДВФС). А цю посаду він отримав у спадок від колишнього державного комітету ветеринарної медицини, куди потрапив за квотою Комуністичної партії.

І якщо про струнку корупційну систему поборів від рівня районних управлінь до самого керівництва служби відомо тільки обізнаним, то дві гучні справи пролунали на всю державу.

Перша - ще у 2011 році, коли заступник Бісюка Олександр Жук був спійманий "на гарячому" під час отримання хабара в особливо крупних розмірах. Хабар був платою за чергову порцію імпортованого в Україну глибоко замороженого м’яса. Не будемо аналізувати негативний вплив такого імпорту на стан тваринництва у державі (це тема окремої розмови), а тільки зазначимо, що "збір" на користь керівництва служби складав 35$ за кожну тону імпортованого м’яса, а кількість таких тон протягом року перевищувала 200 тисяч.

То ж тільки за цей напрям "роботи" Іван Бісюк і "сотовариші" мали у рік більше 7 мільйонів зелених. Ми оперуємо доволі точними цифрами, тому що вони відомі не тільки керівництву служби, але й середній ланці управлінців, з якими нам вдалося поспілкуватися. Одна з не багатьох, ця справа закінчилася судом і хабарник отримав 8 років ув’язнення, але вершина корупційного айсбергу в особі керівництва державної служби і профільного міністерства залишились недоторканими. Але хто з читачів повірить, що такі масштабні побори у мільйони доларів організував звичайний заступник служби, не поділившись при цьому з своїм керівництвом?

Друга справа 2014 року пов’язана з ім’ям першого заступника ДВФС Вадима Симонова, у якого під час обшуку конфіскували майже 2 млн. дол. США. Якщо близький, у тому числі і родинний зв’язок Симонова з колишнім міністром Миколою Присяжнюком, був висвітлений у пресі, то безпосередня підпорядкованість Симонова першому заступнику міністра Івану Бісюку залишилася поза увагою журналістів. Але саме він, навіть за офіційним розподілом обов’язків між заступниками міністра, контролював державну ветеринарну і фітосанітарну службу, яку зробив однією з найбільш корумпованих.

Побори за зернові сертифікати, оформлення карантинних дозволів, ветеринарні довідки, особливо на експорт та імпорт сільськогосподарської продукції залишаються, як і при попередній владі. Про це вголос говорять практично всі учасники аграрного ринку. Нескладні розрахунки, з урахуванням обсягів експорту сільськогосподарської продукції і імпорту харчів, показують, що обсяги корупційних оборудок складають десятки мільйонів доларів на рік. Тож інформація, що циркулює коридорами міністерства, про сплату Бісюком і його командою у ДВФС 5 млн. дол. Ігорю Швайці, дуже схожа на істину. Бо як інакше пояснити поведінку міністра стосовно свого "нового" "старого" першого заступника? Саме його він називає одним з найавторитетніших керівників галузі. Хоча зараз особисто Бісюк бажає покинути міністерське крісло і сховатися у спокійнішому кабінеті голови ДВФС: і доходи ті ж самі, і вдається не так очі муляти журналістам і громадськості. Для цього у нього є всі підстави: і організована його тестем Павлом Достоєвським (одним з колишніх керівників ветеринарної служби України) "підтримка" громадськості, і необхідний фінансовий ресурс, і, найголовніше, порозуміння з міністром. Саме це остання новина, що активно обговорюється у ветеринарному середовищі. Тож, факти свідчать самі за себе: співпраця "Свободи" з представниками комуністичної партії з метою продовження діяльності корупційних схем очевидна.

Продовжує керувати Аграрним фондом (АФ) Олександр Кирюк, що також був призначений ще Присяжнюком. Аграрний фонд відсторонився від своєї основної функції – фінансових та матеріальних інтервенцій на внутрішній продовольчий ринок, а займається виключно комерційною діяльністю. Як пояснили нам експерти Аграрного союзу, обвал цін на сільськогосподарську продукцію у 2013-2014 маркетинговому році є результатом ось такої діяльності Аграрного фонду. Замість того, щоб виходити на ринок у липні-серпні під час збирання врожаю і пропонувати сільгосптоваровиробникам справедливу ціну на продукцію, чим руйнувати зговір зернотрейдерів на внутрішньому ринку, Аграрний фонд у 2013 році перейшов на форвардні закупівлі зерна за середніми цінами на ринку. Таким чином, АФ став одним з нечисельних комерційних зернотрейдерів, а не регулятором аграрного ринку, як це визначено законом. На жаль, сподівання аграріїв, що новий міністр виправить ситуацію і поверне діяльність Аграрного фонду у визначений законом напрям, не виправдалися. АФ продовжує практику форвардних закупівель зерна по "смішним" на сьогоднішній день цінам – 1560 грн/т.

Чому добродій Швайка продовжує справу свого попередника?

Як розказували чисельні власники і керівники сільськогосподарських підприємств Вінницької, Київської, Полтавської, Черкаської та інших областей на Аграрному форумі, їм пропонують у поточному році, як і у минулому прийнятні умови по форварду: 12-15% відкату за безвідсотковий кредит від Аграрного фонду. При відсутності кредитів від комерційних банків, частина аграріїв змушена йти і на такі подачки з боку державних органів. Зрозуміло, що кошти підуть не на рахунок підприємства, а у кишені керівництва. І мало віриться, що міністр не обізнаний з такою діяльністю АФ.

Обурило широкі кола аграріїв і призначення на посаду Голови державної сільгоспінспекції Миколу Поєдинка. Саме він був першим керівником цієї нової структури, що створила колишня влада для організації системних поборів з товаровиробників. В одну кишеню почали стікатися кошти від технічного огляду сільськогосподарської техніки, атестації насіннєвих посівів, інспекції земельних відносин, обстежень багаторічних насаджень, тощо. І саме Поєдинок, за чутками в професійному середовищі, був організатором такої корупційної системи. Так докерувався сільгоспінспекцією, що навіть колишній міністр Присяжнюк вимушений був звільнити його, не допоміг навіть захист колишнього першого віце-прем’єр-міністра. Але такий "досвід" роботи Поєдинка знадобився новому міністру Швайці. Які завдання він ставить новому "старому" керівнику Держсільгоспінспекції?

Якщо ознайомимося зі списком директорів департаментів міністерства, то знову побачимо ті ж самі обличчя, що і при попередньому міністрі. Хіба що відсутній Вадим Трюхан - директор департменту зовнішньоекономічних зв’язків, якого Бісюк звільнив на нараді з директорами департаментів - за участь в акціях на Майдані.

Потрібно визнати, що серед директорського корпусу міністерства чимало досвідчених і чесних керівників. Але виникає питання, хто ж був виконавцем чисельних фінансових оборудок при попередній владі? Невже тільки особисто міністр і його перший заступник? Де обіцяна "Свободою" люстрація представників злочинної влади на прикладі конкретного міністерства, яким керує представник цієї політичної партії?

Підтримує діючий міністр і керівництво Національною академією аграрних наук і особисто Президента Василя Петриченка, що скомпрометував себе чисельними фактами співпраці з представниками колишньої влади по розбазарюванню державної землі і майна. Деякі факти його діяльності ми висвітлили у попередніх публікаціях. Прикладів для відповідних кадрових висновків більш ніж достатньо. Але реакція міністра Швайки абсолютно протилежна тій, на яку очікує громадськість. Він не перевірив жодного викладеного нами і іншими журналістами фактів. Більше того, не тільки "прикриває" Петриченка від відповідальності за скоєні правопорушення, але й дав йому команду тимчасово відійти від справ. Президент НААН уже 1,5 місяці не з’являється на роботі, ховаючись за тривалі відпустки та непоодинокі лікарняні.

Міністр Швайка "турбується" не тільки про президента, але й не забуває і його найближчих посібників. Всупереч статуту НААН, Швайка дав вказівку Петриченку призначити на час своєї відсутності виконуючим обов’язки Президента не першого віце-президента Ігоря Гриника, а віце-президента Гадзала, який завзято виконує усі вказівки міністра. Особливо помітний пан Ярослав Гадзало у перерозподілі впливів на дослідні господарства і призначеннях на місця директорів дослідних господарств людей міністра. Мабуть, за ці та інші "заслуги" Швайка запрошує Гадзала на вакантну посаду заступника міністра аграрної політики і продовольства, уже і кабінет на Хрещатику, 24 йому приготував.

Виходить, що досвід, набутий Гадзалом на посаді віце-президента НААН з махінацій із державною землею і майна, потрібний особам від попередньої влади і бізнесу, потрібен і діючій владі. Навіть чисельні обурення громадськості, у тому числі і вимоги представників Майдану щодо звільнення з посад корумпованих керівників аграрної академії, залишаються без уваги. Чимало питань у кадровій політиці і в інших підпорядкованих Міністерству відомствах. Це і державні агентства лісових ресурсів та земельних відносин, департаменти с/г облдержадміністрацій та інші. Які зміни проходять у цих центральних органах виконавчої влади і як відповідають задекларованим новою владою принципам державного управління, проаналізуємо в наступних публікаціях.

Далі буде.