Порушники закону: заклади, де досі палять. Ч. 2

Порушники закону: заклади, де досі палять. Ч. 2

Кореспонденти "Обозревателя" продовжують свої походи столичними місцями громадського дозвілля, перевіряючи, чи дотримуються їхні власники закону про заборону куріння цигарок, кальянів та електронних сигарет у приміщеннях. Наприкінці минулого року ми "прозондували" дорогі нічні клуби столиці і побачили якщо не цілковите, то бодай часткове нехтування новоспеченого правила. Настав час поглянути на заклади іншого штибу, які так само складно уявити без диму - на паби.

Видео дня

Паб - це не стільки місце, де можна потягти пиво у компанії друзів, скільки неординарний спосіб життя. Справжній паб просто зобов'язаний випромінювати рок-н-ролл, богемну атмосферу із усіма притаманними їй атрибутами: свободою волі й дії, якісною живою музикою, алкоголем і... цигарками.

Чи пішли київські паби на порушення закону задля збереження клієнтів? Це ми перевірили, відвідавши цими днями два найвідоміші заклади у Києві...

"Docker'sA.B.C.": цигарку - надворі, кальянчик - після восьмої...

Паб "Docker'sA.B.C."входить до цілої мережі "Докерів" міста, проте водночас є дуже самобутнім. Дехто навіть зве його найзатишнішим у Києві. По-перше, заклад розташований не абиде, а у Пасажі на Хрещатику (незважаючи на географію, ціни на напої з наїдками сміливо можна назвати демократичними). По-друге, в застінках цього "Докеру" частенько виступають відомі гурти української та зарубіжної рок-сцен, що приваблює величезну кількість фанів. Тож, коли не бронювати столика або бодай місця коло барної стійки заздалегідь, так і доведеться слухати концерт просто під стінкою, щораз утискатися в неї, як повз проходитиме чергова весела компанія гостей...

Ми пішли до "Docker'sA.B.C."у вечір, на який було заплановано концерт маловідомої кавер-команди. Вхід, відповідно, досить дешевий. Купляємо квитки в охоронця нагорі й спускаємося до підвального приміщення - власне, пабу.

За барною стійкою в головній залі бігають двійко барменів, обслуговуючи клієнтів. У протилежному від входу кутку облаштовано сцену, де саме готуються до виступу музиканти. Цигарковий дим, судячи із приємного запаху, вивітрився звідси вже давно. Минаємо першу залу у пошуках вільного місця за столиком, одначе людей досить багато, тож прямуємо далі - за сцену, де є друга зала. Позаяк видимість на виконавців звідси нульова - народу тут менше в рази. Без проблем знаходимо собі столика і замовляємо темне пиво...

Концерт розпочався. До зали заходять двоє дівчат і сідають за сусідній столик. Одна з них - іноземка, до наших вух долітають уривки фраз англійською. А от друга, дочекавшись приходу офіціантки, упевнено замовляє собі... кальян!

Вівідувач Docker`s A.B.C. спокійно замовив кальян

Відкриваємо меню і ми: наприкінці є не одна, а цілих дві кальянні карти (кальяни "звичайні" і "фірмові") з десятками найрізноманітніших смаків.

Кальян-меню у Docker's A.B.C

- Перепрошую, - питаю в офіціантки, яка саме принесла нам пиво, - а як же ви подаєте кальян, якщо закон це забороняє?

- Після 20:00 у нас можна замовити, але тільки у двох залах, - несміливо відповідає та, розставляючи кухлі на нашому столику. - У залі, де сцена, курити не можна взагалі.

- Дивіться, я прийшов сюди із товаришем, який хворіє на захворювання легенів і йому категорично протипоказано нюхати дим чи то цигарок, чи то кальянів, - нагнітаю я. - Зараз двоє дівчат за сусіднім столиком замовили кальян. Куди нам подітися, коли його принесуть?

- Я можу покликати адміністратора...

На цьому наше спілкування закінчилося, бо адміністратор насправді нічим не зарадить. Клієнти ж-бо і ми, і дівчата з кальяном.

Утім, хотілося б побачити, чи є тут цигарковий дим. Проходжуся всіма залами "Докеру", проте ніде не спостерігаю курців-порушників. Натомість надворі коло входу стоїть душ двадцять із сигаретами у зубах. Тобто, кальяни - єдине,у чому популярний паб "Docker'sA.B.C." пішов усупереч законові про заборону куріння. Що ж, ситуація виглядає не такою катастрофічною, ніж у попередньо перевірених нічних клубах.

Розраховуємося з офіціанткою і йдемо собі геть. На черзі - нові цікаві відкриття!

Паб "Портер": все для клієнтів, але без шкоди для здоров'я!

Дуже популярною серед столичних поціновувачів рок-музики та хмільного напою є мережа пабів "Портер". Їх у Києві, між іншим, нараховується аж дванадцять! Раніше, пригадується, у них можна було курити майже скрізь - за винятком залів для некурців, котрі явно програвали у затишкові іншим закуточкам приміщення.

Не тільки популярність "Портерів" та розгалуженість їх мережі спонукала нас піти на перевірку саме туди. Напередодні візиту, відкривши офіційний сайт пабу, просто на головній сторінці ми побачили промовистий банер із написом "У нас есть, где покурить!".

Головна сторінка сайту Портер-пабу

Телефоную до одного з "Портерів", що розташований коло метро "Арсенальна". Прикидаюся туристом, відірваним од Інтернету, для відводу очей цікавлюся, що сьогодні відбуватиметься, який гурт гратиме і о котрій годині, а наостанок ставлю найбільш бентежне запитання:

- Вибачте, я цими днями проглядав ваш сайт... Там на головній написано, що у вас є, де покурити.

- Конкретно наш "Портер" іще не встиг облаштувати місця для курців, - відповідає адміністратор, - але такі "курилки" є у пабі на Костянтинівській і, здається, у новому "Портері" на Хрещатику. У нас усі виходять надвір.

- А кальянчики? - не припиняю я.

- Ні, кальянчики ми були змушені вилучити з меню у зв'язку з новим законом про заборону...

Мені слабо віриться, тож увечері навідуюся до згаданого моїм співрозмовником "Портеру" на Костянтинівській, просто навпроти виходу з метро "Контрактова площа". Зустрічає мене тамбур-прибудова з двома кондиціонерами та величезною витяжкою, а також двома урнами для курців.

Витяжка, яка висмоктує тютюновий дим із курилки Портер-пабу

Утім, поки що тут нікого немає. Йду далі у залу. Відчиняю вхідні двері і минаю ще один тамбур, але вже значно менший, без смітників і витяжок. Відчиняю двері з нього - і лиш тоді опиняюся у головній залі.

За столиками чимало людей, але не курить ніхто. Намагаюся замовити в офіціанта собі кальян до пива і отримую рішучу відмову:

- У нас у залі не курять ні сигарет, ані кальянів.

- А де, між іншим, у вас можна покурити цигарку, щоби не виходити на мороз? - питаю навмисне несміливо.

- Коло самого виходу є тамбур із витяжкою. Там попільнички спеціально розставлено.

Хлопчина курить у курилці Портер-пабу

Ще один курець з Портер-пабу

У згаданій курилці ближче до початку концерту якогось гурту стає велелюдно: тут одночасно "димлять" осіб із п'ятнадцять! Дим витягує спеціальна витяжка, яка засмоктує у себе шкідливі домішки кисню з такою силою, що позаздрив би будь-який надсучасний промисловий пилосос. Але відвідувачу, який простує до закладу, все-таки доведеться подолати цю димову завісу.

Паб "Портер" спробував хитрістю обійти закон, хоча вітчизняні законотворці сказали рішуче "ні" відведенню спеціальних приміщень для курців усередині закладу. Tож "Портер" де-юре все одно порушує правило...

Післямова

Поки я перевіряв на предмет куріння популярні паби Києва, мій колега, знаючи тему моїх останніх публікацій, скинув фотографію "курилки" у клубі "Манілов" (колишній "Квартал"), що на житловому масиві "Виноградар".

Курилка у клубі "Манілов"

Світлина, згодьтеся, дуже промовиста. А це означає, що рейди "Обозревателя" не припиняться. Ми і далі виявлятимемо порушників закону, які так і не можуть позбавитися від диму.