newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС

Порушники закону: заклади, де досі палять. Частина 1

Порушники закону: заклади, де досі палять. Частина 1

Ось уже майже два тижні громадські заклади живуть без диму - набрав чинності закон №4844, що забороняє курити у приміщеннях. Стаття 13 закону "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" чітко забороняє палити тютюн, електронні сигарети та кальян у приміщеннях ресторанів та об’єктів культурного призначення. Звертаю увагу – забороняє повністю. Жодних тобі окремих кімнат чи зон для паління в таких закладах бути не повинно.

Видео дня

Багато кафешок і ресторанів справді дотримуються закону, виганяючи курців просто неба. Але покладіть руку на серце і скажіть, чи можете ви уявити той-таки нічний клуб без цигарок? Звісно, ні. Не змогли і ми, тож озброїлися мобільним телефоном й подалися гуляти популярними закладами столиці зі сподіванням знайти порушників... Те, що ми там побачили, шокувало.

"Авалон": порушують, але "шифруються"

Перший пункт нашої "екскурсії" - диско-клуб "Авалон", що на розі вулиць Леонтовича та Богдана Хмельницького. "Авалон" - заклад недешевий, окрім диско-клубу в ньому також є ресторан, тож побачити тут порушення кортить надзвичайно!

Прибуваємо о пів на десяту вечора. Ресторанне приміщення заповнене, всі його відвідувачі виходять курити на вулицю, тому біля входу спостерігається чимале скупчення людей з цигарками в зубах.

У самому диско-клубі на момент наших відвідин майже нікого немає. Приміщення віддає димком – один із гостей закладу замовив собі кальян (що вже суперечить законові).

Хвилин за 10 з’являється відвідувач, який дістає пачку цигарок і намагається закурити. Треба віддати належне офіціантці, яка одразу з'являється поряд із епіцентром подій і відрізає: "Щиро перепрошую, але в нас не курять". Підходить охоронець і каже те саме. "Де ж можна курити?" - цікавиться відвідувач трохи розгублено і, не загасивши цигарки, іде в кінець зали. Сідає там, робить кілька втяжок, просить попільничку, але до нього знову підходить офіціант і показує рукою на танцпол. Прямо за ним в "Авалоні"... курилка!

Танцпол Авалону

Курилка в "Авалоні" розташована якраз за танцполом

Просто за спиною в діджея, в кутку, за перегородкою, що відділяє залу зі столиками від танцполу. Тут є дві урни для сигарет і навіть кілька крісел, щоб курити було затишніше. За годинку, між іншим, за танцполом спостерігається пожвавлення: втамовують свою спрагу до нікотину душ п'ять одночасно.

Урна для куріння в Авалоні у кімнаті, яка нам здалася схожою на курилку

Із "курилкою" усе стає зрозуміло, проте нам цього мало. Піднімаємося у вбиральню, що поверхом вище. Ліворуч від дверей в клозет є приміщення, облаштоване як місце для паління, бо там стоять дивани і згадані вже залізні урночки для недопалків. Видно, втім, що тут не курять, позаяк кімнатка вже позбулася нікотинового запаху, а у смітничках немає недопалків. Натомість у чоловічій вбиральні всі ознаки того, що тут нещодавно хтось перекурив – важке, задимлене повітря і три "бички" просто в пісуарі.

Ще трохи побувши в "Авалоні" і виявивши, що більше місць для куріння тут не спостерігається, прямуємо собі далі за заздалегідь визначеним маршрутом.

"Shooters": кури, де хочеш!

Наступна зупинка – комлпекс "Shooters", що по вулиці Московській. Цей заклад користується популярністю серед столичної "золотої молоді". Нині ж тут - "дівочий день", з 21-ї години до опівночі вхід до клубу лише для представниць прекрасної статі. Але ми вчасно, чоловікам уже можна, тож платимо шалені гроші за вхід і потрапляємо всередину. "Оу, тут у нас буде роботи чимало! Відчуваєш запах?", - каже мій напарник. Щира правда: вже у фойє дещо "підсмерджує" сигаретками.

У приміщенні, де відбувається "головна культурна програма", немає де проштовхнутися. Дуже накурено: таке відчуття, що сюди з’їхались "відриватися" всі столичні курці разом узяті. Народ курить кальяни, цигарки і навіть сигари.

Причому смалять скрізь: у вбиральні, за столиками, біля барних стійок і навіть на танцполі.

У "Шутерсі" палять вcі і всюди

Відвідувачу несуть кальян у "Шутерсі"

Для перевірки ставимо барменові банальне питання: "Перепрошую, а де у вас тут можна покурити?", хоча довкола всі охочі вільно втягують у легені нікотин, але ми ж хочемо здатися людьми інтелігентними. У відповідь чуємо "Тут!", а на барній стійці миттю опиняється "попільничкозамінник" - звичайна чашка для кави, в якій уже лежить п'ять-шість недопалків. "А як же новий закон?" - питаємо. Мила дівчинка-бармен лише знизує плечима й усміхається...

Чашка-попільничка у "Шутерсі"

Через годину перебування в "Шутерсі" починає боліти голова – через тютюновий дим стає важко дихати, починає робитися млосно. Схоже, власники клубу не дуже бояться штрафу за порушення закону (а це від 10 до 100 тис. грн., нагадаємо). Побачене дуже чітко це проілюструвало.

Відвідувачів і персонал навіть не турбувало, що ми щось знімали на мобільний. Що ж, нехай.

"Пиваріум": окремий закуточок, де від диму можна задихнутися

Нічні клуби швидко набридають, тож для розмаїття ми вирішили відвідати заклад дещо інакшого штибу. Пивний ресторан "Пиваріум", розміщений на проспекті Перемоги недалеко від станції метро "Політехнічний інститут", пропонує відвідувачам широкий і дорогий асортимент хмільного напою, а також найрізноманітнішу кухню - починаючи від банальних снеків під пивко і закінчуючи суші, піцою й іншими модними нині стравами.

Ще на вході, здаючи речі до гардеробу, з напарником сперечаємося: віддавати тут на збереження свої курточки чи ні, бо ж потрібно буде виходити надвір і курити, а там холодно. Працівниця закладу чує нашу розмову і відповідає, що таке у них передбачено і є спеціальна кімната для паління, де можна потягти цигарочку. "Як же так? А закон?" - питаємо... "Ну, в залі не курять. Це ж окрема кімнатка".

"Пиваріум" і правда бездимний, попільничок на столиках немає. Нашу увагу привертає те, що чоловіки й жінки масово йдуть у напрямку туалетів. Можна списати це на велику кількість випитого пива, але ніс уловлює терпкий запах цигаркового диму. Йдемо до вбиральні і ми, а там - вуаля! - просто у суміжному приміщенні висить заповітна табличка "Кімната для паління".

Сама кімната є, наскільки ми зрозуміли, службовими сходами, де облаштовано "курилку" із тими самими залізними урночками, що й в "Авалоні". Народу там дуже багато, а задимлення побило навіть установлений "Шутерсом" рекорд (місця ж-бо мало, а витяжки ніякої немає).

Як бачимо, кожний із відвіданих нами закладів примудряється уперто не зважати на новий закон, котрий ось уже майже два тижні як діє. Кальяни, а де-не-де ще й усе інше, подібно до епідемії, повзе розважальними закладами Києва. До того ж, як показала практика, чим дорожчим є заклад, тим більшою мірою там плювати хотіли на заборону куріння.

Дзвінок адміністрації

Що ж робити людям, які сподіваються, що їхні права на бездимне повітря буде дотримано? Це бентежне питання я вирішив поставити безпосередньо адміністраторам закладів.

Юлія із "Шутерсу" телефоном сказала, що про закон вона знає, але інструктажу серед барменів та офіціантів ніхто не проводив. Можливо, саме тому обслуга відкрито пропонує чашечки-попільнички курцям. "Узагалі, я не компетентна казати вам про це. Ви можете під'їхати будь-коли і поспілкуватися з нашим юристом, він усе пояснить" - відзначила Юлія.

Пані Світлана, що працює в "Авалоні", дала ще менше інформації. За її словами, інструктаж серед працівників закладу нібито й був, але чому у дискозалі є "курилка", а відвідувачі мирно цмалять кальяни - пояснити не змогла. Натомість так, як і в "Шутерсі", панянка порадила зайти до них і поспілкуватися з тим, "хто компетентний". Що ж, може, ми й завітаємо. І в "Шутерс", і до "Авалону", і до "Пиваріуму" і взагалі будь-куди, де порушують наші законні права дихати чистим повітрям.

Тему про Закон №4844, який заборонив українцям курити скрізь, буде продовжена. Наша мета - зробити повітря у закладах чистим і вільним од диму цигарок чи чого там іще, а самі заклади - відкритими і доступними всім, включаючи людей, у яких задимлення може викликати симптоми певних хвороб. Поки що, проте, ніхто не квапиться банально подумати про свого ближнього...