УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

«Квадратні метри» Тимошенко: від квартири у Дніпропетровську до камери у Качанівці. Ч. 2

«Квадратні метри» Тимошенко: від квартири у Дніпропетровську до камери у Качанівці. Ч. 2

Найцікавіше розпочалося саме після арешту Тимошенко. Головною проблемою країни стали умови утримання Юлі.

Видео дня

Єдиним джерелом не завжди підтвердженої інформації про «житлові умови» Тимошенко у Лук’янівському СІЗО були її адвокат Сергій Власенко, який повсякчас розповідав, що за ґратами над Тимошенко знущаються ледве не цілодобово, по холодній камері шарудять таргани, сусідки труять її тютюновим димом, а сама вона навіть не може підвестися з ліжка.

Звісно ж, всі ці тортури люди зажадали побачити на власні очі. Тож, Управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань не лише виконало побажання, а й надало майже вичерпний відеозвіт про те, де і в яких умовах утримують VIP-арештантку. Ми ж у свою чергу вирішили порівняти умови утримання Тимошенко та «вигоди», що отримують інші арештанти як у столиці, так і в інших місцях «примусового утримання».

Лук’янівське СІЗО: як лежала Юля та як сидять інші

У 2001 році Юлія Тимошенко вже відсиділа у камері №242 десь півтора місяця. За іронією долі, рівно через 10 років вона потрапила саме у ці стіні. Пенітенціарнв служба стверджує, що камера зазнала значних змін.

Замість пофарбованих у колір якоїсь «несподіванки» стін, архаїчних меблів та вікон зі щілинами у палець - світла кімната з євроремонтом, два ліжка, нові меблі, посуд, електрочайник, металопластикові вікна, кондиціонер, окремий санвузол (а не «параша», як це буває зазвичай у тюрмах), і навіть…душова кабіна з гідромасажем.

Як би не грати на вікнах, необізнана людина легко б сплутала камеру із доволі пристойним номером у тризірковому готелі. Можливо, я можу погодитись із твердженнями декотрих прихильників Тимошенко, що клітка, навіть золота, все одно лишається кліткою. Та й на фото нижче видно, що вікна у справжній камері Тимошенко аж ніяк не металопластикові.

Але все одно є відмінності. Наприклад екс-чиновники сидять в 3-4-місних камерах, у той час як інші, «звичайні» арештанти, сидять в так званих «сороковниках» - приміщеннях, розрахованих на 40 осіб, замість ліжок – двоярусні нари, на яких спати доводиться по черзі, замість унітазу в підлозі звичайний отвір…

Поряд із цим в багатьох камерах було зроблено ремонт, (кажуть, аби догодити Європі), замінено вікна, відремонтовано водовідведення. Окрім цього на території СІЗО завершено будівництво нового корпусу для утримання заарештованих жінок на 180 місць.

З часом Тимошенко змінила камеру №242 на палату №260 у медично-санітарній частині СІЗО. Її адвокати продовжували нарікати на нелюдські умови утримання Тимошенко. Аж тут було оприлюднено відео палати Тимошенко та її капців на платформі.

14 грудня 2011 р. спочатку в Інтернеті, а потім і на офіційному сайті Пенітенціарної служби, з’явилися фото- та відеодокази більш ніж «людських» умов утримання Тимошенко.

Втім сама Юлія Володимирівна назвала все це фарсом та монтажем, заявивши, що перебуває далеко не в тих умовах, як то представляють правоохоронні органи.

Що чекає на Тимошенко у Качанівській колонії

30 грудня 2011 р. Юлію Володимирівну етапували з Лук’янівського СІЗО до місця відбування покарання у Харківській області. За словами її доньки Євгенії, Юлію Володимирівну рано вранці на руках винесли з камери, «по-звірячому кинули в автозак та повезли у невідомому напрямку».

Як повідомила згодом Пенітенціарна служба, до Харківської області Юлію Тимошенко етапували з усіма зручностями, які, до речі, для «простих смертних» навіть не передбачені.

- Для перевезення Тимошенко був надана комфортабельний мікроавтобус, (сірий GM з тонованими вікнами), з біотуалетом, умивальником та двома диванами. При цьому, кажуть, було відправлено всі належні їй речі - 12 валіз, для чого був задіяний окремий автомобіль, - йдеться у повідомленні ПСУ. Що стосується повідомлення в мережі Інтернет про те, що Тимошенко переміщали в інвалідному візку, то ця інформація не відповідає дійсності, повідомляє ПСУ, та розрахована на те, щоб викликати необґрунтоване співчуття щодо стану здоров'я Тимошенко.

Кінцевим пунктом поїздки Тимошенко стала Качанівська виправна колонія №54 мінімального рівня безпеки з загальними умовами утримання для жінок, які були засуджені вперше. Також на території колонії розташований й сектор середнього рівня безпеки, у якому утримуються засуджені до довічного ув’язнення.

Колонія зовні та всередині не така вже й страшна. Тут не побачиш темних коридорів, немає затхлості і вогкості. У кімнатах ув'язнених стоять дерев'яні ліжка, фіранки і навіть квіти на чистих підвіконнях, а у розпорядженні жінок навіть є телевізори, сучасні душові кімнати та санвузли і навіть кімнати для власноручного приготування їжі з холодильниками та електроплитами.

Окрім основної роботи – шиття та виготовлення тротуарної плитки, жінки, які не мають певної освіти, можуть на місці навчитися швейної та малярської справи. За свою роботу тутешні жінки отримують заробітну плату у розмірі від 400 до 1,5 тис. грн, на які вони можуть придбати будь-які товари в тутешній крамниці за затвердженим переліком. Але прийти вільно із грошима до крамниці ув’язнені також не можуть: до того як жінки відправляться в магазин, вони мають чітко визначитись, на яку суму можна розраховувати і які продукти планують купити. У свою чергу бухгалтер колонії повинен вирахувати сукупну вартість обраних товарів та вирахувати ці кошти із зарплатні ув’язненої.

Одним з головних досягнень Качанівській жіночій колонії є побудова храму УПЦ, який був споруджений в 2005 р. і присвячений імені ікони Божої Матері. Про це будівництво клопотали безліч засуджених, які згодом і узяли участь в його зведенні від фундаменту до стелі.

Всі ці інтер’єри на власні очі зможе побачити й засуджена №1. Проте до «загалу» Юлія Тимошенко потрапить лише після того як з неї буде знято обмеження на перебування на ділянці тимчасового СІЗО.

Перші ж години по приїзду до Качанівської колонії Тимошенко провела у звичайній камері,

після чого перевели в іншу камеру, загальною площею 37,5 метрів (розрахована на 7 осіб) умови якої не гірші, а то й кращі за попередні камери у Лук’янівському СІЗО.

- Вона зараз розміщена на ділянці тимчасового СІЗО. Це звичайна камера. Ми ніяк не готувалися до її приїзду. Наша установа проводить політику приведення умов утримання до європейських стандартів. Окрім неї в приміщенні ще одна заарештована. Вона міститься у звичайній камері. Коли я в неї запитав, як стан здоров'я, вона сказала, що втомилася в дорозі. Ми їй запропонуємо медичне обстеження, - заявив начальник Качанівської колонії Іван Первушкін.

Я виглядає «звичайна камера» Тимошенко можна наочно пересвідчитись на нижченаведених світлинах: