УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Тимошенко сама спровокувала свій арешт

Тимошенко сама спровокувала свій арешт

Видзвонити топових експертів з приводу арешту Юлії Тимошенко було справою не з легких. Очевидно, для них сьогоднішніх день – зірковий час. В багатьох – зайнятий телефон, хтось просто скидає дзвінки. По гарячих слідах «Обозреватель» дізнався про таке.

Фесенко: Тимошенко випробовувала всіх на «слабо»

Володимир Фесенко вважає, що найкраще все, що відбувалося і відбувається з Юлією Тимошенко, характеризує фраза «Терпець урвався». Мова, звісно, про владу. Влада, каже Фесенко, не раз показувала Юлії Володимирівні жовту попереджувальну картку. У ЮВТ був вибір – або поводитися більш помірковано, або наражатися на жорсткіші санкції. Очевидно, вона вибрала останнє, адже влада більше не хотіла бути у статусі обвинуваченої. Навіть розуміючи це, Тимошенко посилювала лінію на провокування влади, випробувала прокурорів та суддю на «слабо» - суто по-дитячому, відзначає Фесенко.

Наслідками арешту можуть стати різкі заяви міжнародних організацій, припускає політолог. В будь-якому разі ситуація загостриться. І в цьому, можливо, є елемент тестування суспільних настроїв – з’ясування того, наскільки значимими будуть акції протесту. Якщо вони тільки будуть взагалі, сумнівається Фесенко. Адже на дворі – літо. А літо означає традиційне українське затишшя, і навіть не тільки українське. Бо й міжнародна спільнота має звичку відпочивати саме влітку, говорить наш співрозмовник. На Заході у цей час також йдуть у відпустку, а це означає, що час для арешту Юлії Володимирівни обрано просто ідеально.

Зараз основне питання в тому, чи залишатиметься Тимошенко за гратами і надалі. Якщо так, то можна очікувати й бойкоту України як держави, припускає Фесенко. Сама ж Тимошенко скоріше виграє, ніж програє. Для неї більш важливо, аби увага до її процесу зберігалася довший час і не зникала. Що ж стосується влади, то бажання дещо «осадити» екс-прем’єрку та поставити її на місце, можливо, і продиктувала сьогоднішнє рішення – більше емоційне, ніж раціональне.

Гарань: Буде гра у доброго і поганого слідчого

Олексій Гарань відзначає, що на даний момент влада просто зайшла в ситуацію, з якої немає виходу. Це наслідок вкрай непродуманого рішення, а все решта є похідним від нього – і поведінка Тимошенко у суді, і те, як при цьому виглядала прокуратура та суддя. Головна проблема влади в тому, що попри усіх слідків, вона так і не змогла представити Тимошенко як людину, котра скоїла кримінальний злочин. І все це – результат «бульдозерної» політики влади, вкотре наголошує Гарань. Як довго пробуде ЮВТ за гратами – про це слід питати у судді Кірєєва або його «альтер-его» - вулиці Банкової, каже він.

Гарань спростовує версію відносно того, що арешт Тимошенко є частиною плану по «тестуванню» суспільних настроїв. Ніхто й не збирався перевіряти реакцію суспільства, бо реакції ніякої не буде, адже на дворі – літо. Тож масових акцій протесту не буде, підкреслює Гарань. Можливо, буде відчутна реакція міжнародної спільноти, а, можливо, просто розпочнеться гра у доброго та поганого слідчого. «Пам’ятаєте, як Тимошенко не випускали до Європи? А тоді прийшов Янукович і сказав, що він, мовляв, не розуміє, чому її не випускають. І її тут же випустили», - говорить Гарань. Він припускає, що незабаром Тимошенко таки відпустять, й, можливо, це зробить саме та гілка влади, яка буцімто стоїть над процесом, тобто президентська.

Чи вводитиме міжнародна спільнота санкції проти України в разі й подальшого утримання Тимошенко за гратами? В цьому Олексій Гарань не впевнений. Він вважає, що форми невдоволення Заходу можуть бути різними. Зокрема, більш жорсткі правила щодо в’їзду до країн Шенгенської зони. А взагалі політолог висловив в інтерв’ю «Обозревателю» цікаву думку щодо того, що за арештом Тимошенко, цілком вірогідно, стоять сили, не зацікавлені у просуванні України до Європи. Вони, мовляв, і інспірували драматичні події сьогоднішнього дня.

Карасьов: «В Юлі розбудять Ульянова-Леніна»

Вадим Карасьов, в принципі, погодився зі своїм колегою Фесенком у тому, що влада просто втратила ініціативу в даному судовому процесі, і втомилася від правил гри, які нав’язувала Тимошенко, виступаючи і підсудною, і обвинувачувачем, і тим, хто виносить вирок. «Справа розвалювалась на очах, і жоден свідок не дав впевненої відповіді, чи давала врешті-решт Тимошенко ті газові директиви, чи ні», – прокоментував Карасьов.

Щоб ЮВТ менше впливала на публічну складову свого процесу, її й заарештували, вважає експерт. Але при цьому влада вдалася до досить ризикованої операції, але іншого виходу у ініціаторів суду просто не було. Треба було або рухати його й далі у глухий кут, або зважитися на радикальний крок. Надалі арешт Тимошенко змінить «клімат і стилістику процесу», – говорить Карасьов. Хоча цілком можливо, що Юлію Володимирівну відпустять, причому вже найближчим часом, додає він.

А якщо й не відпустять зараз, то не винесуть суворий вирок. В кожному разі вона все одно залишиться в політиці – влада просто не розуміє, що такий захід, як арешт, аж ніяк не зламає леді Ю, лише розбудить в ній когось на кшталт «Ульянова-Леніна». Й за таких обставин вона все одно керуватиме своєю політичною силою з тюрми, «писатиме маляви», припускає Карасьов.

Вже після вироку ми будемо чекати на остаточну реакцію як українського суспільства, так і міжнародної спільноти, додає він. Зараз іще дещо зарано, хоч справа зовсім не в тому, що наразі – сезон відпусток, спростовує Карасьов слова двох раніше опитаних експертів. «Все залежить не від літа. Хоча Майдан зараз не зберуть. Просто температура в суспільстві ще не дійшла до точки кипіння. Згодом, можливо, дійде», - коментує Вадим Карасьов.