Семен Кабакаев
Семен Кабакаев
Координатор группы "СТОП ТЕРРОР"

Блог | Министерство обороны от здравого смысла

Министерство обороны от здравого смысла

На днях мы с коллегами провели экспертное мероприятие, на котором осветили кризис в сфере закупок нового вооружения в рамках государственного оборонного заказа и кризис с закупками товаров и услуг вне рамок ГОЗу - например, недостаточный объем закупленного дизельного топлива.

Видео дня

Далее текст на языке оригинала

Через це Міністерство написало заяву в якій каже, що ми розповсюджуємо фейки.

І Міністерство оборони воюючої країни рішуче іде в атаку. В атаку на журналістів, експертів та здоровий глузд.

Об’єктом цієї атаки є не лише головред "Цензору" Юрій Бутусов - працевлаштуванням якого вже третій день підряд так переймається пресслужба міністра Тарана. Але й наші колеги експерти, які прямо вказують міністру, НГШ та президенту Зеленському на недоліки оборонної політики держави за останній рік. Усі, хто не мовчать про зрив програм переозброєння, або про провал необхідних закупівель отримують замість діалогу ярлик ворога.

Через те, що Міністерство оборони виступило із окремою заявою щодо нашого заходу, де, говорячи прямо, звинуватило нас у брехні, дозволю собі прокоментувати закиди Міністерства на наш рахунок.

  1. Міноборони стверджує, що ракетний комплекс берегової охорони "Нептун" планувався до закупівлі тільки наступного року, тому ні про які зриви не йдеться. Тактичний ракетний комплекс "Вільха" закуповується без зривів.

В цій позиції МО протирічить саме собі. Справді, спланованим фінансовим ресурсом на 2020-й рік кошти на закупівлю берегового ракетного комплексу "Нептун" передбачені не були. Проте Міністерством оборони прийнято рішення про закупівлю комплексу "Нептун" та іншого ракетного обладнання ("Вільха") ще поточного, 2020-го року.

Про це офіційно повідомив сам Міністр оборони Андрій Таран, заявивши що з цією метою буде здійснено перерозподіл коштів у межах державного оборонного замовлення! Ніяких передплат підприємства, задіяні в виробництві "Нептуна" не отримали. І вже не отримають, бо до цього моменту діє постанова уряду Шмигаля від 22 липня про заборону попередньої оплати товарів та послуг з бюджету в період картину! Це розповсюджується і на ДОЗ!

Щодо "Вільхи": міністерству, яке рапортує про успішну закупівлю "Вільхи" слід почитати заяви НГШ Хомчака. Який 25 листопада на зустрічі із журналістами та блогерами повідомив про те, що Збройні Сили України не закуповують нові українські ракети "Вільха" тому, що виділеного на оборону фінансування не вистачає (!) і доводиться обирати лише саме необхідне для військ!

Зайві 41 млн доларів США для того, щоби закупити застарілі САУ "Дана" за завищеною ціною з відткатом у 17 мільйонів є. А на "Вільху" - немає! Далі цитую Хомчака: "Коли ДОЗ верстався і вийшов на інші рівні затвердження, почалися питання – а чого ви "Вільху" не купляєте? Це ж підіймає наш оборонно-промисловий комплекс! Кажу – я вам доповідаю, тому що в мене 98 ракет "Вільха" лежить на складах і я їх сьогодні на війні не застосовую". Хочу поінформувати НГШ про те, що

98 ракет вистачить на 8 залпів "Вільхи"! Та цього достатньо, щоб захистити Україну, стверджує Хомчак в коментарі Defense Express на запитання, чому на корупцію в ДОЗі гроші є, а не оперативне-тактичне озброєння - немає.

Міністерство оборони від здорового глузду 02

Руслан Хомчак.

Тут можу тільки порадити Міністерству оборони та генеральному штабу співставляти покази. Допомагає і в коментарях для ЗМІ і в прокурора на допиті!

  1. МО запевняє, що 10 мільярдів гривень державних гарантій на закупівлю не згорять. По версії МО для цього потрібно тільки ухвалити урядом Програми підвищення обороноздатності Збройних Сил України у 2020 році.

Яка дрібниця! В останні 10 робочих днів року затвердити урядову програму та розподілити кошти! В умовах бюджетної та управлінської кризи! Тільки й всього. Тому гарантії згорять. Адже окрім затвердження програми, ще треба, щонайменше:

1) внести зміни в ДОЗ;

2) визначити суб’єктів, якій буде постачати під державні гарантії;

3) здійснити погодження з банками залучення кредиту під державні гарантії, суми, термінів та ставок;

4) затвердити урядом умови надання гарантій;

5) підписати державний договір;

6) погодити кредитний договір;

7) скласти та затвердити РКМ, з урахуванням вартості фінансування у складі ціни продукції;

8) Мінфіну випустити гарантію;

9) МОУ направити бюджетні запити на забезпечення щомісячного фінансування для сплати вартості відсотків по кредиту в 2021 році;

10) зареєструвати довгострокові бюджетні зобов’язання в казначействі.

І все це, повторюю - за 10 днів!

Доречі, якщо міністр оборони вважає, що його відповідальність закінчується в момент, коли він "розробив проекти нормативно-правових актів" то він глибоко помиляється. Згідно ЗУ "Про збройні сили України" -

"Міністерство оборони України забезпечує життєдіяльність Збройних Сил України, їх функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність, підготовку до виконання покладених на них завдань, застосування, комплектування особовим складом та його підготовку, постачання озброєння та військової техніки.

Здійснення постачання під державні гарантії є службовим (посадовим) обов’язком як Тарана так і НГШ Хомчака.

  1. Скандал зі зривом закупівлі українських САУ "Богдана" та закупівля замість них застарілих чеських САУ "Дана". Версія Міноборони така: в зриві винуватий завод-виконавець "Краматорський завод важкого верстатобудування". Визначні умовами державного контракту роботи підприємством не виконані.

Відповідаю: виконання держаного договору ДКР САУ "Богдана" було заблоковано МОУ на початку 2020 року.

Незважаючи на наявність боєприпасів для проведення випробувань, успішно завершені конструкторсько-доводчі випробування, в рамках яких були проведені ходові та стрільбові (холості постріли, гідропостріли, постріли снарядами в інертному спорядженні) та неодноразові звернення до МОУ, ПрАТ КЗВВ так і не зміг розпочати попередні випробування САУ "Богдана", через саботаж МОУ та ГШ.

З метою подовження роботи над проектом ПрАТ КЗВВ змушено було звернутися до суду і вимогою зобов’язати МОУ продовжити випробування САУ "Богдана". На сьогоднішній день, ПрАТ КЗВВ має рішення, що набуло законної сили, після рішень як першої так і апеляційних інстанцій на повне задоволення вимог ПрАТ КЗВВ, якими було зобов’язано МОУ відновити випробування.

Міністерство оборони від здорового глузду 03

САУ "Богдана".

На виконання рішення суду підлеглі Тарана та Хомчака надіслали ПрАТ КЗВВ проекти відповідних додаткових угод. Наразі Україна та ПрАТ КЗВВ очікують відновлення державних випробувань САУ "Богдана".

Мотиви блокування постановки на озброєння САУ українського виробництва ті самі, чому замість ракет Вільха та Нептун, МОУ намагалося купити старі чехословацькі "Дани" - це корупція.

  1. МОУ каже: У 2020 році стан виконання державного оборонного замовлення наразі складає 94%. Залишилося здійснити доавансування та розрахунок за поставлену продукцію.

У 2020-ому році МОУ зірвало рекордну кількість поставок військової техніки, яка могла бути поставлена до кінця цього року, водночас, через свідоме затягування з укладанням контрактів, постачання буде здійснено у кращому випадку у 2021-ому році: постріли ВОГ-17, постріли ВОГ-25 та ВОГ-25П, холості патрони 7,62 мм, гвинтівки Barrett MRAD, реактивні сигнальні патрони, піротехнічні засоби для авіації, десантні парашутні системи та десятки інших позицій. З метою перерозподілу коштів на власні корупційні оборудки, посадові особи МОУ та ГШ ЗСУ систематично виключають з базової редакції ДОЗ-2020 позиції, в постачанні яких не мають власної зацікавленості (60 мм мінометні постріли, бойові машини піхоти БМП-2)

  1. МОУ: Контракт на постачання 152-мм пострілів до Д- 20 був укладений у серпні цього року та виконаний у жовтні місяці. Постачання виконано у повному обсязі. Боєприпаси знаходяться на арсеналах, базах і складах

Це - правда. Якщо не знати деяких подробиць. Посадові особи Міністерства оборони України провели відповідну переговорну процедуру щодо закупівлі 152 мм пострілів для Д-20 у квітні 2020 року із загальною вартістю 194 млн. грн. зі строком постачання у серпні 2020 року. Натомість, керуючись незрозуміло якими намірами, посадові особи МОУ не уклали відповідний контракт з постачальником у квітні. Проведено ще одну переговорну процедуру у серпні 2020 року, укладено контракт та здійснено поставку лише у жовтні за ціною на 20 млн. грн більше, ніж пропонувалося у квітні цього року! Таким чином, ЗСУ отримали дефіцитні боєприпаси з затримкою на 3 місяці та з перевитратами державного бюджету у 20 млн. грн.

  1. МОУ: Контракт на постачання 30-мм ВОГ-17, укладений проведена технічна інспекція на підприємстві виробника, постачання здійснюється відповідно до графіків. Насправді: маючи відповідні пропозиції ще у березні цього року, Міністерство оборони провело переговорну процедуру лише у серпні, контракт уклало у вересні. Станом на сьогодні у постачальник досі не має експортної ліцензії країни-відправника. Постачання в цьому році не відбудеться. Таким чином, МОУ свідомо зірвало вчасне постачання гостродефіцитних боєприпасів.

  1. МОУ: Контракт на постачання холостих 7,62-мм патронів укладений, проведена технічна інспекція на підприємстві виробника, постачання здійснюється відповідно до графіків. На справді: маючі відповідні пропозиції ще у березні цього року, Олександр Миронюк під час наради у Комітеті ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки відмовлявся проводити закупівлі холостих патронів 7,62 мм. Міністерство оборони провело переговорну процедуру лише у серпні, контракт уклало у вересні. Станом на сьогодні постачальник досі не має експортної ліцензії країни-відправника. Постачання в цьому році не відбудеться. Таким чином, МОУ свідомо затримало постачання боєприпасів, необхідних для безпечного навчання військовослужбовців.

  1. МОУ: Контракт на 120-мм міномети укладений, постачання здійснюється відповідно до графіку згідно з умовами контракту.

Насправді: Не дивлячись на наявність мінометів 120 мм вітчизняного виробництва, які можуть постачатися для потреб Міністерства оборони України за результатами визначальних відомчих випробувань, МОУ наполягає на проведенні національними виробниками довготривалих державних випробувань, а в свою чергу включає до специфікації ДОЗ міномети ЕМ-120 (Республіка Болгарія), щодо яких відсутня інформація щодо перебування на озброєнні інших країн (відповідно до вимог ПКМУ №345).

12 серпня Міноборони проводить переговорну процедуру, не допускає до неї постачальників інших мінометів (як імпортних, так і українських), дозволяючи взяти участь лише ДК "Укрспецекспорт" та ДГЗІФ "Укрінмаш" з мінометами ЕМ-120. ДГЗІФ "Укрінмаш" дає ціну 773 тисячі гривень, ДК "Укрспецекспорт" - 931 тисяча гривень (при ціні подібних товарів навіть імпортного виробництва у 600-700 тисяч гривень). ДГЗІФ "Укрінмаш" вже відмовилася від поставки на користь ДК "Укрспецекспорт" - МОУ підписує державний контракт, який наносить збитки державі у розмірі 30-35 млн. грн.

  1. МОУ: У зв’язку з проведенням доробки ЛПРК "Корсар", а саме включенням в комплект телевізійного прицілу, контракт був підписаний після комплексу випробувань. На даний час здійснюється виробництво.

Насправді: за моєю інформацією, за особистою вказівкою заступника Міністра оборони України Олександра Миронюка, підписання контракту на легкий ПТРК "Корсар" у квітні цього року було зупинене. Олександр Миронюк, колишній співробітник СЗТФ "Прогрес" лобіював включення до специфікації поставки тепловізори виробництва "Theon Sensors" (Греція), до постачання яких раніше мав відношення. Тільки провівши довготривалі випробування з грецькими тепловізорами, Олександр Миронюк дав команду на укладання контракту на ЛПРК "Корсар" у серпні 2020 року. Державницькою позицією було б ще у квітні укласти контракти на постачання ЛПРК без тепловізорів вже цього року, що змогло б забезпечити війська 107 комплексами боротьби з ворожою бронетехнікою, з додатковим постачанням тепловізорів. Вибір грецького тепловізора також не є виправданим – вітчизняний виробник тепловізійної техніки ТОВ "Термал Віжн Текнолоджис" розробив для ЛПРК "Корсар" відповідний пристрій і у 2019-ому році ці ЛПРК з даними тепловізорами були успішно експортовані до Саудівської Аравії.

  1. Пропозиції, які надавалися компаніями щодо постачання БМП-2, не відповідали технічним вимогам Міноборони до них. Оборонне відомство не здійснює закупівлю зразків озброєння в незадовільному технічному стані.

Насправді: окремі посадові особи Міністерства оборони України свідомо протягом року ігнорували надані комерційні та технічні пропозиції, а також запрошення на проведення інспекції БМП-2, 42 одиниці яких до останнього перебували в ДОЗ. При цьому аргументація МОУ базується не на особистій інспекції, а на фотографіях інших БМП-2 з пошукової системи Google, які були скомпільовані працівниками Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки. Ігнорування виконання ДОЗ в частині постачання БМП-2 ґрунтується на відсутності власного корупційного інтересу керівництва МОУ.

Міністерство оборони від здорового глузду 04

БМП-2.

Ну і останнє риторичне запитання МО. Міністерство хоче знати: "Чому окремі політики, журналісти, громадські діячі дозволяють собі перекручення і довільне тлумачення фактів?".

Відповім: політики, журналісти та громадські діячі здійснюють цивільний контроль над вашою діяльністю. Хочете менше критики? Подивіться в дзеркало, вчіться на власних помилках та бийте своїх за корупцію до того, як про це стане відомо журналістам. Ну або йдіть працювати в менш відповідальну сферу. В ту, де корупція та помилки не вимірюються людськими життями та питанням національної безпеки!

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...