УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Феміда та феміна

Феміда та феміна

Отже, сталося. Сьогодні все у тому ж знаменитому (знаменитому і рівнем корупції, і тим, що зараз там судять Юрія Луценка) Печерському суді Києва розглядатимуть справу Юлії Тимошенко – колишнього українського прем’єр-міністра. Точніше, один з епізодів кримінальної справи – «газовий». Як бачимо, влада дуже поспішає. Як бачимо, у своїх прогнозах щодо термінів суду помилявся адвокат Тимошенко Богдан Ференц, який зазначав в інтерв’ю «Обозревателю», що процес почнеться не раніше вересня – після відпускного сезону. Прокурорам, очевидно, не до відпусток і не до вихідних.

Видео дня

Само собою зрозуміло, що БЮТ вже готується до дійства. Зокрема, гучними заявами. Так, представник Блоку Андрій Павловський стверджує, що за початком процесу послідують санкції Заходу, що ж стосується ситуації всередині «Батьківщини», то це лише зміцнить партію та додасть їй рейтингу. Хоча насправді існують дані Центру Разумкова, які засвідчують, що більшості виборців (58 відсоткам) аж ніяк не байдуже, хто саме буде на чолі виборчого списку тієї чи іншої політичної сили. Іншими словами, відсутність імені Юлії Тимошенко може створити для «Батьківщини» неабиякі проблеми, аж до розколу Блоку і боротьбу за владу на руїнах колишньої популярності. Ясна річ, що в самому БЮТі про це не хочуть і чути (або ж не можуть говорити публічно). Втім, хтозна, чим насправді завершиться весь цей процес та які він матиме наслідки як для влади, так і для опозиції.

В очікуванні результатів «Обозреватель» звернувся до трьох політологів з трьома, вочевидь, найбільш популярними на сьогодні питаннями:

1.Яким буде суспільний резонанс від сьогоднішнього суду над Юлією Тимошенко? Чи дійсно це викличе другий, третій чи то пак десятий за рахунком Майдан, та чи пройдуть Україною, як обіцяє бютівець Василь Деревляний, «найбільш масові за часів правління Януковича мітинги», які у підсумку закінчаться поваленням режиму чинного президента?

2. Яким буде вирок по справі Юлії Тимошенко? Чи буде він умовним? Чи буде відтерміновано виконання покарання по лідерці БЮТу? Чи, можливо, влада, не маючи на цей випадок чіткого та конкретного плану, буде просто тягнути час, що у підсумку таки дозволить Юлії Володимирівни взяти участь у парламентських виборах 2012 року?

3. Якщо все-таки Тимошенко буде засуджена, а відтак – не зможе очолити список БЮТ на виборах, чи означатиме це кінець даної політичної сили? Хто в такому разі стане першим номером списку? Чи можливий розкол «Батьківщини» на дві чи більше партій?

Експерти відповіли на наші питання наступне. Володимир Фесенко, директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:

1. Я не пам’ятаю за останній рік жодної серйозної акції протесту, яка була б організована Блоком Юлії Тимошенко. Блок переживає серйозну організаційну, фінансову та ідеологічну кризу. Справа ця, оскільки йдеться тут про Юлію Тимошенко, буде, звичайно, резонансною, але радше з точки зору того, як це сприйматимуть на Заході, а не з точки зору якогось масового збурення, революцій тощо.

2. Більшість експертів вважає, що, скоріше за все, буде умовний вирок. Це м’який компромісний варіант, на який може пристати влада. Тому що арешт Тимошенко не стільки збурить населення, скільки сприятиме відновленню її популярності – не відразу, але поступово. Плюс викличе кризу у стосунках з Заходом, що Януковичу зараз не потрібно. Крім того, справа там не одна, тож я очікую, що почнеться такий собі судовий марафон – Юлія Володимирівна буде відвідувати різні суди, де будуть слухатися ті чи інші епізоди її обвинувачення.

3. Політичний наслідок цієї справи – це, звісно, виключення Тимошенко з виборів. Але те, що говорять з цього приводу деякі бютівці – що це, мовляв, автоматично виведе їх на перше місце – м’яко кажучи, не зовсім так. Навпаки, це радше сприятиме деяким рейтинговим проблемам, посиленню внутрішніх проблем всередині «Батьківщини»… Можу прогнозувати там посилення внутрішніх протиріч та боротьбу за лідерство. «Спадок» будуть оскаржувати і Турчинов, і Королевська, яка вже зараз претендує на всі перші ролі, і Соболєв… Так, буде боротьба за те, хто очолить список… І я не виключаю того, що під впливом всіх цих речей «Батьківщина» може розколотися. Такий сценарій відпрацьовують ще з минулого року. І тут треба розуміти таку річ: рейтинг «Батьківщини» є рейтингом Тимошенко, тому влада може все організувати так, щоб протягом наступного року вона не стільки агітувала за свою партію, скільки відвідувала Генпрокуратуру. А щодо партії, то тут на кого вкаже Тимошенко, той і буде спадкоємцем залишків її рейтингу. Так що в цьому плані втрати, безумовно, будуть – якщо тільки Тимошенко не буде сама на чолі свого списку. А якщо замість однієї «Батьківщини» раптом буде два чи три клони, то це остаточно заплутає виборця…

Віктор Небоженко, директор соціологічної служби «Український барометр»:

1. БЮТ, как, впрочем, и «Наша Украина», и Партия регионов, больше умеют работать на телевизионном пространстве. Поэтому я абсолютно не представляю, как они сумеют кого-то мобилизовать и во что все это превратиться. Разве что в БЮТ выделиться определенное радикальное крыло, радикальность сейчас вообще – модный тренд украинской политики. Нас всех толкают к радикализации – и 9 мая, и 22 июня, и дело тут совсем не в БЮТе. Но что касается того, чтобы свергнуть Януковича… Если Юлия Тимошенко не смогла это сделать до тюрьмы, то как она справиться с такой задачей, сидя в тюрьме?

2. Вы понимаете, не по открытию уголовного дела оценивается в чиновничьей среде эффективность власти, а по результату. Поэтому если только прокуратура провалится с этим процессом… Все, кто готовил этот процесс и провалил его, потеряют свою работу или по крайней мере источник дохода. Поэтому тут обвинитители будут стараться на полную катушку.

3. БЮТ – это партия лидерского типа, поэтому если только с Тимошенко что-то случиться, то, конечно, в этом случае на второй день исчезнет и БЮТ. Но если она будет сидеть в тюрьме и оттуда писать «письма на волю», я не думаю, что БЮТ существенно снизит свои проценты. У нее есть свой ядерный электорат, свои 10 процентов рейтинга – это люди, которые верят Тимошенко независимо от того, что о ней говорят. И если завтра скажут, что она, подписывая газовые договоренности, изнасиловала Путина, они будут этим только гордиться. Так что если администрация президента рассчитывает на то, что арест или посадка Тимошенко уничтожат ее рейтинг, они глибоко ошибаются.

Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій:

1. Та ні, звісно, всі ці розмови в стилі «щас порву!» ні до чого не ведуть… Всі ці радикальні заяви йдуть якраз від безсилля, від усвідомлення того, що якраз нічого не вийде і не буде ніякого суспільного резонансу. Вони це розуміють, тому й вдаються до подібного роду погроз.

2. Вирок може бути умовний, без того, щоб її посадили за грати. І потрібно це, вочевидь, не лише для того, щоб відсторонити Тимошенко від наступних виборів – парламентських та президентських. Завдання стоїть ширше: щоб її взагалі прибрати з політичної «поляни», психологічно зламати. Але при цьому не враховується те, що Тимошенко все одно буде фактором української політики – і в тюрмі, і поза тюрмою.

3. На виборах 2012 року Тимошенко просто не буде народним депутатом, але свою «Батьківщину» вона на вибори поведе, і те, що вона не буде першим номером у списку, може, навпаки, додати БЮТу рейтинг. Якщо тільки БЮТ грамотно розіграє таку карту, що влада, мовляв, настільки боїться Тимошенко, що робить все можливе, аби вона не приймала участь у виборах. Крім того, у самої Тимошенко зараз чималий рейтинг недовіри, тобто є її фанати, а є й ті, хто її не сприймає. Тож якщо цю силу на виборах очолять нові лідери, за неї у підсумку можуть проголосувати і ті, хто зараз підтримує Тимошенко, і ті, хто проти неї. Тож якщо бютівці правильно себе позиціонуватимуть, якщо зроблять правильне кадрове оновлення, то вони тільки додадуть собі популярності. Тут не все так просто, як собі уявляє влада. Прогнозувати можна тільки одне: те, що Тимошенко не буде у Верховній Раді. Але у політиці вона залишиться. А політика – це не справа фізичного місця, це справа медійна, віртуальна, широкоформатна… Так що у політиці вона буде – і от що з цим щастям потім робити, влада, вочевидь, не до кінця розрахувала. Але якщо вона вже вв’язалася у цю бійку, відступати їй нікуди…