newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

До 16-ти і старше: секс та карна відповідальність

До 16-ти і старше: секс та карна відповідальність

Депутати взялися за статеву зрілість. УВерховній Раді зареєстрований законопроект, в якому прописано: статеві стосунки з підлітками, яким не виповнилося 16 років – це вже кримінал, за який можна загриміти за грати на три роки. В нинішньому варіанті закону вік дитини визначений непевним поняттям "статева зрілість", втім покарання за такий злочин більше – 5 років.

У пояснювальній записці до законопроекту авторства Віктора Шемчука вказано, що з особами у віці від 14 до 16 роківчасто виникають складності у визначенні факту досягнення особою статевої зрілості. Це питання в кожному конкретному випадку вирішується судово-медичною експертизою.

Потреба проводити таку експертизу не відпаде і у разі ухвалення цього законопроекту, впевнена юрист Ольга Андрєєва.

"Я не бачу в сенсу у вказівці 16-річного віку, оскільки статева зрілість в одного може наступити в 14, а в іншого – в 20 років. Все одно буде потрібно проведення медичної експертизи, оскільки далеко не всі в 16 років досягають статевої зрілості. Тобто, процедуру і хід слідства ця норма не змінить, а може навіть призвести до халатності органів слідства, коли при розслідувані будуть відштовхуватись від віку потерпілого, - стверджує юрист. - Моя особиста думка в тому, що слід відштовхуватись не від віку, а від фізичного, розумового і соціального розвитку потерпілого. І від обставин, які супроводжували вчинення злочину, наприклад особа, яка скоїла злочин могла не знати віку потерпілого, чи потерпілий навмисно приховав свій справжній вік. Тим більше, що заявниками в таких випадках частіше за все, виступає не потерпілий, а батьки, вчителі, та працівники соціальних служб. А потерпілий захищає правопорушника".

Видео дня

Дослідження Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка статевої культури української молоді, проведене 2011 року, показало, що 42% опитаної учнівської молоді віком 15–17 років мають досвід статевого життя (55% — серед хлопців, 31% — серед дівчат), а від 7 до 15% підлітків (залежно від місця навчання) вступали в статеві стосунки до 15 років. Більш того з’ясувалося, що значна частина дівчат практикують незахищений секс: майже кожна четверта опи­тана дівчина з тих, що мали статеві стосунки, не користувалась презервативом, а серед студенток таких безввідповідальних - майже третина. Наслідкі відповідні: серед опитаних дівчат віком 15–17 років, які вже мали досвід статевого життя (всього таких було 796 осіб), 47 вж мали вагітність, і в 17 випадках це закінчилося абортом.

У Каті М. подібна історія закінчилася не вагітністю, а пологами. Вона якраз перейшла у випускний 11 клас, але школу так і не закінчила. Завагітніла у першому семестрі і пішла на сьомому місяці у декрет. Далі все шкереберть: на руках маленька дитина, чоловіка немає, закінченої середньої освіти теж. Дома з мамою жити не хотіла – пішла до подружки. Та готувала малолітню маму до зовнішнього незалежного оцінювання, допомогла вступити у коледж. Загалом ця історія закінчилась щасливо: молода мати і дитина здорові, з матір’ю стосунки налагодилися, освіту дівчина здобуває. Але це ззовні, а що в середині? Біль, розчарування, безсенсовість життя.

Едуард Лівінський сексолог, психоаналітичний терапевт так коментує подібні ситуації: "Дитина народжує дитину – вони один одному не потрібні. Виникає бажання позбутися її будь-якою ціною на підсвідомому рівні, під будь-яким приводом. Це може бути кар’єра, саморозвиток, бізнес, шоу-бізнес".

Проте ранній секс, навіть якщо не має незапланованих наслідків, може призвести о змін у психіці молодої людини.

"У період з 14 до 20 років дівчата психічно проходять романтичну стадію своєї сексуальності і ранній секс призводить до зміщення акценту стосунків на фізіологію статевого акту. В результаті – блокування природної сексуальності, спроба "відіграти" підліткові проблеми у дорослих стосунках з чоловіком, що спричинює конфлікти у майбутніх сім’ях. Секс знецінюється, відповідно знецінюється жіночність – особистість жінки спотворюється і тому неможливо сформувати правильне ставлення до дітей", - зазначає Едуард Лівінський.

Сексолог вважає, що у підлітків нервова система не дозріла для сильного збудження і неадекватно на нього реагує – блокується психічний розвиток, виникає фіксація на статевій функції: у дівчат з’являється відраза або байдужість до статевих відносин, або розрив між тілесним і психічним "Я". У результаті сексуальні запити не контролюються – секс на рівні рефлексів та інстинктів. У хлопців особисті досягнення формулюються як сексуальні досягнення з психічною фіксацією на них. Вони залишаються на все життя у підсвідомості, і без допомоги спеціалістів їх подолати не можна. Питання не тільки у фізіологічному здоров’ї особистості, а у психічному здоров’ї нації.

Психолог центру соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді Голосіївського району Лариса Файдун пояснює: "Недостатня увага та любов з боку батьків – одна з причин раннього статевого життя. Доведено, що перша жінка для хлопчика – його мати, а перший чоловік для дівчинки – батько. Знайомство з протилежною статтю відбувається поступово з самого дитинства. Це проявляється в обіймах батьків і дитини, у їх розмовах, турботі і допомозі один одному. Стосунки між батьками формують уявлення дитини про власні стосунки, майбутню родину. Якщо у сім’ї панує взаємоповага, любов та розуміння, то дитина, хлопчик чи дівчинка, а пізніше хлопець чи дівчина відчувають себе потрібними. Цього достатньо, щоб молода людина не втрачала свою цілісність, розвивалася повноцінно і поступово. Бо основний негативний наслідок статевих стосунків до статевої зрілості – це неповноцінний розвиток. Дівчата, що рано починають статеве життя "розквітають" фізично, але швидкий розвиток статевих ознак сприяє уповільненню розумового розвитку. Щодо хлопців – вони перестають рости, ростуть тільки гормони. Тож у пошуку задоволення втрачається саме задоволення. Підліток починає інтенсивніше шукати різних способів отримати це задоволення".

Фото: womens-news.net