Для усякого шкільного віку…

Для усякого шкільного віку…

Мартиролог смертей школярів поповнюється новими фактами дедалі швидше. Тільки за останні три роки трагічних випадків було чимало.

Видео дня

…В селі Стара Некрасівка Ізмаїльського району Одеської області на уроці фізкультури помер 15-річний учень 9-го класу. Надзвичайна подія сталася 14 травня 2010 року…

…У п’ятницю, 4 лютого 2011 року, в школі № 219 Оболонського району Києва померла учениця 7 класу. Дівчинці стало погано під час занять бігом. Вчитель одразу ж викликав "швидку допомогу", але вона приїхала запізно…

…18 жовтня 2011 в селі Хряцька Чернівецької області року помер учень 1997 року народження. Причиною смерті 14-річного школяра на Буковині стали вади серця та щитовидної залози. Дитина раптово померла на уроці фізкультури. Останньою дистанцією для хлопця стала 60-метрівка…

Це – лише три сюжети з новин каналу "1+1". І річ тут не в уроках фізкультури. Діти помирали (і помирають) й поза ними. Хоча спроби звинуватити саме фізкультуру також мали місце. Звинувачували й вчителів… Батькі ж тим часом добиваються для своїх нащадків звільнення від занять спортом. А смерті підлітків не припиняються. Географія трагедій – найширша. Вік померлих – різний, раптова смерть знаходила і десяти-, і сімнадцятилітніх… І знову зацитуємо ТСН.

… 31 січня 2012 року у містечку Красний Лиман Донецької області третьокласник помер у школі №3. У той день Ігор прийшов у спортзал на тренування футбольної команди. Хлопчик вболівав за свою сестру. Через годину йому раптово стало погано. Сестра, учениця 7-го класу тієї ж школи, взяла брата на руки і винесла на подвір'я школи для надання допомоги. Але врятувати дитину не вдалося…

…12 листопада 2012 року трагічний випадок стався у Миколаєві. 13-річний учень середньої освітньої школи № 51 Олександр С. знепритомнів прямо на заняттях у школі, після чого його доправили швидкою до лікарні, де він помер.За попередньою інформацією, дитина хворіла на менінгіт, однак правильний діагноз його лікарі так і не встановили…

Статистика свідчить: сучасний школяр має одну-дві хронічні хвороби. Плюс великий дефіцит фізичної активності. Найпоширеніші недуги: викривлення хребта (фіксується практично у всіх) та проблеми з зором (страждає третина школярів). Значно частина учнів не відвідує уроків фізкультури, зате немає таких, хто не просиджував би значну частину часу перед комп’ютером чи телевізором. Все це варто також помножити на раннє захоплення тютюном та алкоголем.

Школи все ж намагаються залучити учнів до занять фізкультурою. Міністр освіти Дмитро Табачник – після смерті київської семикласниці Маші Щуренко – навіть пообіцяв скасувати оцінки на заняттях фізкультурою: спочатку у початковій школі, а далі й у середніх та старших класах.

Щоб, мовляв, школярі не ганялись за здачею нормативів і не залежали від балів, а просто займались спортом. Втім, ідею Табачника не втілили у життя. Принаймні, втілили не цілком. Оцінки продовжують ставити, хоча не стільки за успіхи на заняттях, скільки за старанність. Між тим посилюється інша тенденція: міні-опитування, проведене "Обозревателем", показало, що приблизно кожна друга пара батьків звільнює дітей від фізкультури.

Але мова, власне, не стільки про фізкультуру, скільки про стан здоров`я дітей і про нагляд за здоров’ям. Ще одна новація зі знаком мінус – скасований регулярний медичний огляд, який традиційно проводився у школах багато десятків років. До цієї процедури, як і до занять фізкультурою, існує неоднозначне ставлення. Багато хто схильний розглядати такі огляди як суто формальний захід, який мало що дає і учням, і їх батькам.

Втім, Мністерство охорони здоров’я, до якого "Обозреватель" звернувся з відповідним запитом, стверджує, що перерви в оглядах й не було. "Профілактичний медичний огляд дітей шкільного віку проводиться протягом календарного року, у присутності батьків, можливо, також під час стаціонарного лікування дитини, тому графіки проведення профілактичних медичних оглядів не затверджуються".

Іншими словами, огляди проводяться, але оскільки вони "розсіяні" у часі, сам захід стає "непомітним". Між тим міністерство освіти і науки у листуванні з "Обозом" зазначає, що планового щорічного огляду "постійно дотримувались в окремих регіонах, зокрема, в Харківській області. І практика підтвердила його доцільність. Адже лише в навчальних закладах вдається охопити медичним оглядом усіх дітей незалежно від доступності закладів медицини та зайнятості батьків".

А ось уряд, судячи з усього, схильний думати, що медогляди Мінохорони здоров’я все-таки не проводяться. Прес-служба КМУ повідомляє, що постановою від 14 січня 2013 року профілактичні медичні огляди учнів повертаються до навчальних закладів.

За словами Табачника, за таке рішення висловилися понад 84% батьків при проведенні "загальноукраїнських інтернет-зборів". "Ми повинні приділяти особливу увагу профілактиці захворювань, особливо у дітей, – в унісон з Табачником твердить прем'єр-міністр України Микола Азаров. – Здоров'я підростаючого покоління – найважливіше завдання. Головний акцент варто зробити саме на профілактиці. І підходити до цього питання треба не формально".

Але підлеглі пана Азарова втілювати в життя його ініціативу не квапляться. У вже згаданій відповіді Міністерства охорони здоров’я читаємо таке: "На виконання постанови Кабінету міністрів від 14 січня 2013 року (…) Міністерство охорони здоров’я та Міністерство освіти і науки погодили проведення спільної робочої наради".

Лист, надісланий "Обозу" та підписаний заступником міністра О.Толстановим, надійшов до редакції 18 березня, тобто через два з лишком місяці після виходу урядової постанови. Часу, як бачимо, минуло чимало, але обидва міністерства, якщо вірити пану Толстанову, лише погодили проведення наради.

Хоча за словами опонента медиків – Міністерства освіти і науки – зроблено не було навіть цього. "Станом на кінець березня цього року до Міністерства освіти і науки проекти нормативно-правових актів з питання проведення медичних оглядів учнів загальноосвітніх навчальних закладів від основного виконавця не надходили", – повідомили нашому виданню в департаменті загальної середньої та дошкільної освіти профільного міністерства.

Як уряд планує змусити Міністерство охорони здоров'я таки перейнятися фізичним станом дітей, "Обозреватель" поцікавиться безпосередньо в Кабміні. Наразі можемо констатувати, щоб медогляди у школах таки не проводяться. Діє хіба що вимога надавати на початку навчального року довідку про стан здоров’я школярів. Частина батьків купує таку довідку у "знайомої медсестри". А діти тим часом не стають ані міцнішими, ані здоровішими…