Справа Гонгадзе: 6 лютого нас чекає дуель інтересів і цінностей

Справа Гонгадзе: 6 лютого нас чекає дуель інтересів і цінностей

6 лютого має стати вирішальним днем для нинішньої влади. В Апеляційному суді Києва продовжиться розгляд апеляцій на вирок колишньому начальнику департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексію Пукачу, звинувачуваному у вбивстві журналіста Георгія Гонгадзе та викраденні і побитті громадського діяча Олексія Подольського. Печерський райсуд Києва ще в січні 2013-го засудив екс-генерала МВС Пукача до довічного ув’язнення.

З різних причин розгляд апеляцій по суті багато разів переносився. Не дивлячись на зміну влади в Україні і резонансність цієї справи, колегія суддів, яка за цей час встигла оновитися, все одно проводила засідання в закритому режимі, пише журналіст Іван Капсамун у газеті "День".

Зрозуміло, що війна фокусує на собі основну увагу суспільства і політикуму. Але останніми місяцями увага суттєво зросла і до резонансних злочинів відносно Гонгадзе, Подольського і справи щодо нападу на народного депутата II та III скликань Олександра Єльяшкевича. Особливо після висвітлення цієї теми телеканалом "1+1". Наразі вже маємо низку публічних заяв керівників правоохоронних структур.

Видео дня

Голова СБУ Валентин Наливайченко наголосив, що Служба безпеки вже розсекретила всі наявні у неї матеріали справи по обвинуваченню Пукача в організації вбивства Гонгадзе. Раніше очільник МВС Арсен Аваков також писав у себе в Facebook: "МВС виступає за відкритий судовий процес над екс-генералом Пукачем у справі щодо вбивства журналіста Георгія Гонгадзе".

"Керівники МВС і СБУ згодні розсекретити матеріали. Ми теж готові підтримати цю ідею, - сказав генеральний прокурор України Віталій Ярема. - Від того, чи назве Пукач якісь імена причетних до вбивства Гонгадзе, і залежатиме подальше розслідування цієї справи". Нагадаємо, Пукач ще в 2013-му після вироку в Печерському суді, заявив: "Хочете знати за мотив і за участь – запитайте у Кучми і Литвина".

Як бачимо, аргументів у суду продовжувати проводити засідання в закритому режимі немає. Але є нюанси. "Важливо, щоб окрім заяв, які зробили очільники правоохоронних структур, до суду надійшли відповідні документи, - коментує "Дню" потерпілий у справі, громадський діяч Олексій Подольський. - Щоб не трапилося так, що на засіданні колегія суддів скаже – ми ж публічні заяви не прикладемо до справи, а у нас все по старому, ніяких довідок про зняття грифу "таємно" немає. Така аргументація суддів може бути підставою продовжити засідання в закритому режимі".

Після суспільного резонансу, змушений був відреагувати на відому кримінальну справу і Президент Петро Порошенко. На своїй нещодавній прес-конференції глава держави сказав: "Хто проти відкритого процесу? Начебто ніхто не повинен бути проти. Хто проти того, щоб назвати замовників? Теж, очевидно що ніхто. Я не проти першого і не проти другого. Для мене ім’я Гонгадзе – святе. Я з ним працював. Але я проти того, щоб ім’я Гонгадзе використовувалося як елемент в розборках, які не мають нічого спільного з метою об’єктивного розслідування справи Гонгадзе".

"Я не бачу тут ніяких розборок, - коментує Олексій Подольський. - Я свою позицію протягом багатьох років не змінював. Те саме я можу сказати і про Олександра Єльяшкевича. Наша мета – правосуддя. І якщо ми маємо можливість відстоювати свою позицію на певному телеканалі – це головне, а все інше другорядне. За великим рахунком, головну роль у пошуку справедливості якраз має відігравати державні правоохоронні органи, а виходить так, що ми з ними фактично боремося. На мою думку, саме про пошук справедливості мав би говорити Президент, а не про розборки".

Показово, що принципову позицію вже продемонстрували п’ять народних депутатів від президентської парламентської фракції "Блок Петра Порошенка" і позафракційний депутат Володимир Парасюк. На відміну від інших представників "БПП", а головне колишніх журналістів "Української правди" - Сергія Лещенка та Мустафи Найєма, які нещодавно відвідали родинний захід Кучми (український ланч Віктора Пінчука в Давосі), Андрій Денисенко та Віталій Купрій за присутністю телекамер сьогодні передали депутатське звернення на ім’я генпрокурора Віталія Яреми (прийняв заступник Олексій Баганець).

У своєму звернення вони, зокрема, вимагають від Генеральної прокуратури: 1) зняти гриф "таємно" з справи за обвинуваченням Олексія Пукача і повідомити про це суд; 2) замінити прокурорів, які раніше відстоювали закритість процесу; 3) провести розслідування відносно заяв Пукача про залякування і шантаж, коли його змушували відмовитися від своїх попередніх показів щодо Кучми.

Можна скільки завгодно боротися з наслідками сьогоднішніх проблем, але якщо не звертати увагу на причини, позитивного результату не буде. Навіть якщо владі здаватиметься, що вона вирішує глобальні питання війни, ситуація лише погіршуватиметься. А причина наступна. Досі жоден з президентів – ні Ющенко, ні Янукович (про другого президента мова не йде) – не наважувався дати зелене світло резонансній "справі Гонгадзе" відносно замовників злочину. Певні спроби робилися, за Януковича навіть була порушена кримінальна справа проти Кучми, але зрештою всі ці спроби зводилися до елементів попередніх домовленостей або політичних торгів. Сьогодні перед вибором вже знаходиться Петро Порошенко – або він займає позицію своїх попередників (їх політичний кінець – відомий), або він входить в історію України як людина, яка наважилася не просто поставити юридичну крапку в резонансних справах, а почати змінювати систему.

"Ситуація неоднозначна, - ділиться своїми прогнозами щодо п’ятничного засідання суду Олександр Єльяшкевич. – З одного боку, враховуючи роль, яку відвів Президент Порошенко Кучмі в переговорному процесі, виникають сумніви щодо щирості його намірів по наших резонансних справах. Всі ми бачимо, що глава держави приймає у себе Кучму, хоча "мінський формат" є принизливим для українців і програшним для країни. В цілому це поганий сигнал. З іншого боку, ситуація в державі суттєво змінилася – не ті часи і не той народ. В умовах війни, яка в тому числі є наслідком кланово-олігархічної системи Кучми-Януковича, ні в самій Україні, ні на Заході не будуть довго терпіти відсутність кардинальних змін. Ми, зі свого боку, зробимо все, щоб не дати нинішнім політикам повторити помилки своїх попередників".

До суду над Пукачем в п’ятницю прикута велика увага. Нас фактично чекає дуель інтересів і цінностей. "Протилежна сторона – родина Кучми не складає рук, вона не спить, - каже Олексій Подольський. - У них є свої можливості і великі гроші. Але ми також готуємося, у нас як завжди є певні напрацювання і сюрпризи. Буде нелегко. Багато що залежить від громадянської позиції журналістів. Однозначно можу сказати – чекайте на боротьбу!".