Старі схеми: в Київській області діють земельні рейдери

Старі схеми: в Київській області діють земельні рейдери

У 2007 році між товариством з обмеженою відповідальністю "Комплекс Агромарс" та власниками земель, мешканцями сіл Стави та Мирівка строком на 10 років до 2017 року включно були укладені договори оренди земельних ділянок, які згодом були зареєстровані відповідно до законодавства в Кагарлицькому відділі КРФ центру Державного земельного кадастру та виконувались обома сторонами належним чином. Так, ТОВ "Комплекс Агромарс" проводило на цих землях щороку комплекс сільськогосподарських робіт та своєчасно сплачувало орендну плату за користування ними.

Однак, восени 2015 року на території орендованих земель було виявлено сторонніх осіб, які здійснювали польові роботи, застосовуючи власну сільськогосподарську техніку, та представились працівниками приватного сільськогосподарського підприємства "Мирівське" та ТОВ "Роза-Л" і повідомили, що протягом 2014 - 2015 років вони уклали договори оренди з власниками цих земель.

Перевіривши дану інформацію ТОВ "Комплекс Агромарс" дізналося що, договори оренди між власниками земель та ПСП "Мирівське" та ТОВ "Роза-Л" були зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державними реєстраторами Реєстраційної служби Ржищівського міського управління юстиції Київської області та Реєстраційної служби Кагарлицького районного управління юстиції Київської області, не зважаючи на діючі договори оренди ТОВ "Комплекс Агромарс" з власниками земель.

Видео дня

Як виявилось, державні реєстратори, не встановивши наявність чи відсутність діючих договорів оренди, що є їх прямими посадовим обов’язком, грубо порушили законодавство та законні права та інтереси ТОВ "Комплекс Агромарс". Даний факт свідчить про те, що насправді, відбувся рейдерський захват земель за участю державних органів, які входять до структури міністерства юстиції та повинні, навпаки, дбати про верховенство права та непорушність прав та законних інтересів громадян.

За даним фактом, ТОВ "Комплекс Агромарс" було змушене звернутись до правоохоронних органів за фактом службової недбалості з боку державних реєстраторів, передбаченої ст. 367 Кримінального кодексу України та до суду в порядку адміністративного судочинства з позовами про визнання протиправними дій реєстраторів та скасування державної реєстрації незаконних договорів оренди.

Вищезазначені заяви до Кагарлицького відділення поліції Обухівського відділу Головного управління Національної поліції в Київській області було розглянуто, однак розслідування не було розпочато та відмовлено у внесенні відомостей в Єдиний реєстр досудових розслідувань. Не погоджуючись з таким фактом бездіяльності та байдужості правоохоронних органів, ТОВ "Комплекс Агромарс" подало до суду скарги на бездіяльність слідчого Кагарлицького відділення поліції Обухівського відділу Головного управління Національної поліції в Київській області щодо невнесення відомостей в Єдиний реєстр досудових розслідувань про вчинення державними реєстраторами (Іванютою Павлом Сергійовичем, Войтенко Лесею Валентинівною, Ляшенко Любавою Іванівною, Бартко Тетяною Миколаївною ) дій, що мають ознаки складу злочину за фактом службової недбалості.

Зазначені скарги були задоволені та судом зобов’язано було слідчого розпочати розслідування, усі, окрім скарги стосовно службової недбалості державного реєстратора Реєстраційної служби Кагарлицького районного управління юстиції Київської області Іванюти Павла Сергійовича, який виявився сином судді Кагарлицького районного суду Київської області. На теперішній час, після початку досудового слідства щодо службової недбалості реєстраторів минуло майже чотири місяці, однак, винних осіб до відповідальності не притягнуто та, взагалі, немає жодної інформації про результати розслідування.

Також, судами першої та другої інстанцій справи про визнання протиправними дій реєстраторів та скасування державної реєстрації незаконних договорів оренди були розглянуті та прийняті рішення скасувати державну реєстрацію договорів оренди та визнати протиправними дії реєстраторів.

Проте, у максимально короткі строки, не дочекавшись встановленого ухвалою суду від 17.03.2016 року, 10-денного строку з дня отримання ухвали про відкриття касаційного провадження для подачі сторонами своїх заперечень, Вищий адміністративний суд України касаційну скаргу приватного сільськогосподарського підприємства "Мирівське" задовольнив та направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції, чим грубо порушив ст. 216 КАС України, та позбавив ТОВ "Комплекс Агромарс" права подати заперечення на касаційну скаргу та взяти участі у судовому засіданні. Розгляд зазначеної справи почався спочатку та на теперішній час триває.

Також, на відміну від вищезазначеної справи, суддею Київського окружного адміністративного суду Балаклицьким А.І. було розглянуто протягом одного дня справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Роза Л" до Управління Держгеокадастру у Кагарлицькому районі Київської області про визнання протиправними та скасування рішення про державну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок, укладених між ТОВ "Комплекс Агромарс" та фізичними особами щодо тих самих земель у Кагарлицькому районі та прийнято рішення про задоволення позовних вимог.

У рекордно малий термін, судом було досліджено докази по справі, які становили низку копій документів щодо 127 земельних ділянок, лише для ознайомлення з якими необхідний не один день та судом, навіть, не витребувано договорів оренди земельних ділянок між ТОВ "Комплекс Агромарс" та власниками земель, без яких, фактично, неможливо розглянути справу. Не викликає сумніву те, що на суддів чиниться постійний тиск як з боку органів міністерства юстиції, так і пов’язаних з ними впливових рейдерських угрупувань.

Одночасно, в ході судового розгляду справи про визнання протиправними дій реєстраторів та скасування державної реєстрації незаконних договорів оренди ухвалою суду було задоволено заяву ТОВ "Комплекс Агромарс" про забезпечення позову і направлено на виконання до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області.

В свою чергу, Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області, яке також підпорядковане Мінюсту, постановами від 24.12.2015 року ВП № 49722788 та від 24.12.2015 року ВП № 49722643 відкрило виконавчі провадження та зупинило дію рішень державних реєстраторів Реєстраційної служби Ржищівського міського управління юстиції про державну реєстрацію договорів оренди укладених між власниками земель та ПСП "Мирівське" та ТОВ "Роза-Л", що означає те, що представники ПСП "Мирівське" та ТОВ "Роза-Л" на даний момент не мають будь-яких правових підстав для користування земельними ділянками, які перебувають в оренді ТОВ "Комплекс Агромарс".

Однак, станом на сьогодні, вищезазначені постанови не виконуються та не приймається жодних заходів по їх виконанню, а представники ПСП "Мирівське" та ТОВ "Роза-Л" продовжують чинити дії щодо безпідставного заволодіння зазначеними землями.

Більш того, навесні 2016 року дії, щодо незаконного заволодіння сільськогосподарськими землями сіл Стави та Мирівка Кагарлицького району представниками ПСП "Мирівське" та ТОВ "Роза-Л" та незаконними озброєними угрупуваннями, супроводжуються постійним залякуванням працівників ТОВ "Комплекс Агромарс" погрозами фізичної розправи на їхню адресу та знищенням майна підприємства.

За даними фактами неодноразово направлялись заяви до Кагарлицького відділення поліції Обухівського відділу Головного управління Національної поліції в Київській області, Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, проте, незаконні дії осіб продовжуються, та про жодні заходи щодо цих дій, які мають бути здійснені державними органами на сьогодні невідомо.

Ситуація, яка склалася на території сіл Стави та Мирівка Кагарлицького району є не поодиноким випадком на території Київської області. Аналогічні проблемі, стосовно такого ж рейдерського захвату, мають місце на території земель Білоцерківського та Обухівського районів Київської області, в якій так само фігурує ТОВ "Роза-Л", неодноразово висвітлювались у засобах масової інформації, однак, на теперішній час жодним чином не вирішені, та більш того, набирають все більших обертів.

Таким чином, усі правові засоби боротьби спрямовані на захист законних прав та інтересів ТОВ "Комплекс Агромарс" з незаконним, фактично рейдерським захопленням земель, спланованим впливовими угрупуваннями за підтримки вищих органів влади, виявилися безрезультатними, а неодноразові звернення до багатьох інстанцій марними.

Не зважаючи на запровадження, останнім часом, реформ та змін, що відбуваються в державних органах для побудови правової держави та розвитку євроінтеграції, запровадження європейських цінностей та повалення стереотипів корумпованої держави в очах європейців, про що, також, свідчать результати нещодавнього референдуму у Нідерландах, вимальовується, нажаль, незмінна картина бездіяльність та упередженість державних органів, що підтверджується невтішними реаліями сьогодення.