newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС

"Гієни" Іванчука лише на вантажоперевезеннях "заробляють" на УЗ до 200 млн грн на місяць

13,7 т.
'Гієни' Іванчука лише на вантажоперевезеннях 'заробляють' на УЗ до 200 млн грн на місяць

"Обозреватель" продовжує цикл журналістських розслідувань щодо розграбовування "Укрзалізниці" "гієнами" Яценюка.

Видео дня

Попередні розслідування "Обозревателя":

"Президент зацікавився організованим злочинним угрупуванням на УЗ. Уряд покриває"

""Саша-стоматолог" спільно з командою "гієн" далі грабує Укрзалізницю"

"Що добре для мільярдера Юрушева - то смерть для УЗ"

"Залізничний "карт-Бланк" Юрушева- Іванчука"

Сьогодні мова піде про те, як заробити 150 мільйонів щомісяця на вантажних залізничних перевезеннях.

Вантаж ціною в 40 мільярдів

Якщо пасажирів "Укрзалізниця" торік перевезла трохи більше, ніж на 7 мільярдів гривень, то обсяги вантажоперевезень – у рази вищі і складають близько 80% від всіх доходів підприємства. Із запланованих 52 млрд грн. чистого доходу, 41 мільярд "Укрзалізниця" очікують отримати саме від цього виду діяльності держмонополіста . Принаймні, саме такі показники вписані в план роботи "Укрзалізниці" у 2014 році, який було представлено Кабміну на початку літа.

Зрозуміло, що плани і реальні показники найчастіше різняться – причому, не в бік перевиконання. Тим більше, що бойові дії на сході України вже змусили частину іноземних компаній відмовитися від транзиту своєї продукції територією нашої держави. Це при тому, що для Кабміну керівник УЗ Борис Остапюк у фінансовому плані на 2014 рік показав зниження транзитних вантажоперевезень в межах 2%. Хоча насправді цей відсоток буде значно більшим.

На фоні зменшення вантажоперевезень, збитків, спричинених інфраструктурі УЗ війною та падінням курсу гривні, що призвело до суттєвого зростання видатків підприємства, нові-старі керівники держмонополіста заходилися говорити про необхідність підвищення тарифів на вантажоперевезення на 12,6%. І якщо, на думку деяких економічних експертів, в нинішніх умовах це підвищення для "Укрзалізниці" - як мертвому припарка – то на рівні добробуту залізничних чиновників це точно відобразиться позитивно. Адже вантажоперевезення – це одна з тих галузей, де крали завжди і багато.

Нещодавно відсторонений гендиректор УЗ Борис Остапюк, як то кажуть, собаку з’їв на тому, як можна "підхалтурити" на транзиті вантажів. Ще б пак: саме ці "дрібні пустощі" свого часу коштували йому посади заступника директора держадміністрації залізничного транспорту і вилилися в одну з порушених проти Остапюка кримінальних справ.

Історія про злочин і недокару

Про один зі способів підробітку Остапюка, якими він забезпечував собі шматок хліба з маслом ще в 2006 році, широко відомо стало лише наприкінці 2012-го. Коли в розпорядженні Кабміну опинилися документи, які свого часу стали підставою для звільнення Остапюка з посади заступника гендиректора ДАЗТУ "Укрзалізниця".

Тоді, в серпні 2006-го, на "Укрзалізницю" було скеровано перевірку, яка мала з’ясувати, наскільки законно Тарифна комісія "Укрзалізниці" під керівництвом Остапюка, надала певні преференції деяким перевізникам. Перевіряючими було з’ясовано, що пан Остапюк, без жодних законних на те підстав, таки влаштовував для деяких компаній "пільги". Лише по встановлених перевіркою епізодах за 4 місяці Остапюк "нагрів" залізницю щонайменше на 95 тисяч доларів! Для прикладу, ПП "Фреш Лайн" Остапюк люб’язно дозволив перевозити залізницею зерно, сплачуючи не по 13,32 дол./т, а по12,52. ТОВ "Т-Транс" добрих півроку перевозило вугілля не по 4,02 долари за тонну, а всього лише по 3,61 дол., внаслідок чого УЗ недоотримала без малого 62 тисячі умовних одиниць.

Близько 10 тисяч доларів "подарувала" держава фірмі "Асотра" , поки ця компанія транзитом впродовж 4 місяців возила залізницею чорні метали. На основі акту перевірки, де було викладено з’ясовані факти, тодішній міністр Мінтрансу Корнієнко попросив уряд Януковича звільнити жадібного чиновника. Що і було зроблено вже 7 вересня 2006 року. Хоча тоді Остапюк відбувся легким переляком і записом у трудовій книжці про звільнення через "грубе порушення трудових обов’язків".

Відповідальність за нанесення державі збитків майже наздогнала його за 7 років. Спочатку про корупціонера Остапюка згадали у Кабміні, а згодом зацікавилася прокуратура. Проти Остапюка було відкрите кримінальне провадження за ч.2 ст.364 КК України. Йому інкримінували зловживання службовим становищем в інтересах комерційних структур, що призвело до тяжких наслідків. І, як ми вже писали в попередніх публікаціях, це провадження на момент призначення Остапюка гендиректором УЗ ще не було закрите.

Нова "мітла", що мете по-старому

Повернувшись на залізницю завдяки протекції близького до Арсенія Яценюка бізнесмена Андрія Іванчука, Остапюк знову взявся за вантажоперевезення. Щоправда, вирішив не вигадувати велосипед і просто реанімував ті схеми, через які гроші від вантажоперевезень перетікали в кишені Сім’ї.

В ході нашого журналістського розслідування нам вдалося з’ясувати, що йдеться про відкати з вантажоперевезень у розмірі 3%. Безперебійність схеми має забезпечувати фірма-"прокладка", через яку оформлюється будь-яка відправка вантажу. З 1 серпня цей "почесний обов’язок" покладено на фірму "Ніка-транс".

3% можуть здатися дріб’язком, поки не побачиш обсяги коштів, які обертаються у галузі залізничних вантажоперевезень. Це – 4-4,5 мільярди гривень доходу щомісяця. З яких 150 мільйонів відправляються через фірму-"прокладку" прямісінько до кишені Остапюка та його заможних покровителів.

Наші джерела також розповідають про збереження системи поборів, коли експедитори та вантажовідправники мусять платити з кожної тонни вантажу від 1 до 5 гривень – при тому, що в середньому УЗ за добу перевозить близько 800 тисяч тонн. Тож контроль над одними лише вантажоперевезеннями на "збитковій" Укрзалізниці – справа надзвичайно вигідна. Це ще мільйонів 50 на місяць. На круг виходить 200 млн грн чистого корупційного заробітку.

Можливо, тому бізнес-куратори УЗ Андрій Іванчук та одіозний олігарх Леонід Юрушев вирішили уберегти один-одного від спокуси і поставили "рулити" Укрзалізницею своїх людей: Іванчук – Остапюка, а Юрушев – його заступника Максима Бланка. Останній, до речі, 3 червня 2014 року, за півтора місяці після призначення в інтерв’ю виданню "Тиждень.ua" заявив таке:

"Будь-який показник, якого ми торкаємося, показує: скрізь є тема для корупції. Вона стосується і дохідної частини. Не секрет, що існує система поборів з вантажовідправників. Не секрет, що існує така ж система по видатковій частині. Можна копнути будь-яку тему і виявити, що рівень життя тих чи інших чиновників не збігається з рівнем доходів в Укрзалізниці", – розповів Бланк.

Тепер, через півроку діяльності "гієн" Яценюка в "Укрзалізниці", стало зрозуміло: їх наступники матимуть повне право сказати те саме. Зокрема, про "бідного" держслужбовця Остапюка, який, вочевидь, на зарплату зміг купити собі в 2010 році Порш Панамера 4С за 1 млн 215 тис.грн., а в 2014 дістав 1 млн дол., аби відкупитися від правосуддя. Так, принаймні, йдеться в доповідній записці СБУ, направленій на ім’я Президента.

Далі буде…