Космічна загроза: чи варто чекати на новий метеорит?

Космічна загроза: чи варто чекати на новий метеорит?

Напередодні 21 грудня минулого року дехто з острахом позирав на небо: чи не справдиться, бува, пророцтво південноамериканських індіанців про кінець світу і чи не впаде нам на голову величезне небесне тіло, назавжди змінивши долю людства? Нічого так і не відбулося, тож уже невдовзі страхи обернулися на жарти, а ще трішки згодом - забулися... аж до 15 лютого, коли над Челябінськом пройшов метеоритний дощ. Це зайвий раз продемонструвало, наскільки незахищеним є наша планета перед примхами сил Усесвіту. Ми вирішили запитати у експертів, як можна відстежити метеорити, ліквідувати загрозу і які взагалі шанси падіння нового боліда найближчим часом.

Видео дня

Для початку слід було б визначитися із термінологією, яка використовуватиметься у матеріалі. Йдеться про різницю між астероїдами, метеорами і метеоритами. Перший є кам'янистим об'єктом без атмосфери, занадто малий, щоби називатися планетою. Метеор - будь-який об'єкт із космосу, який досяг атмосфери Землі. А от метеоритом є та частина небесного тіла, яка "виживає" після проходження шарів атмосфери і приземляється на нашу планету.

"Більшість людей, певно, назвали б небесний об'єкт, здатний заподіяти людству значної шкоди, астероїдом. Проте щойно він ударив би Землю - він перетворився б на метеорит", - пояснює науковий співробітник відділу наук про Землю та інші планети Американського музею природної історії в Нью-Йорку Шон Уоллес (Shawn Wallace). Нам удалося поспілкуватися з цим науковцем і бодай трохи розставити всі крапки над "і" у питаннях космічних загроз.

- Пане Уоллес, чи існує взагалі можливість передбачити падіння метеоритів на землю? Якщо так, то як це досягається і які установи займаються цим у світі?

- Так, можливість є. І це неодноразово робилося. Приміром, об'єкт, близький до землі, був виявлений Оглядом "Каталіна" (комплексом спостереження за космічними об'єктами обсерваторії Маунт-Лемонн, розміщеним у штаті Арізона, США/ - Авт.). Точку його падіння було розраховано і в результаті підтверджено, коли той упав на Судан 2008-го року. Йдеться про об'єкт, що назвали 2008_TC3. Коли ж він приземлився, метеорити, що утворилися, охрестили Алмахата Сітта. Це було перше передбачене падіння небесного тіла.

Інші установи, які виявляють і відстежують небесні тіла: Огляд "Сайдинґ-Спрінґ", LINEAR (Лінкольнське відстеження об'єктів, близьких до Землі), Лоуелльска обсерваторія пошуку близьких до Землі об'єктів (LONEOS) та багато інших. Звісно, це досить америкоцентричний перелік, однак чимало наукових центрів по всьому світі займаються тим самим.

- Чи є якісь об'єкти, відомі науковцям, що можуть скоро завдати удару нашій планеті?

- Сьогодні немає жодних відомих небесних тіл, курс яких найближчим часом перетинався б із Землею. Потенційно небезпечні астероїди відстежуються Малим Планетарним Центром. Він перебуває у віданні Міжнародного астрономічного союзу (IAU) і Смітсонівської астрофізичної обсерваторії.

Малий Планетарний Центр складає список усіх об'єктів, які становлять потенційну небезпеку. Варто подивитися на перелік найближчих підходів метеоритів до Землі, який включає у себе дані про можливі зіткнення аж до 2178 року. Згідно зі згаданим переліком, астероїд під назвою "99942 Apophis" пройде близько до Землі в 2029 році.

- Складається враження, що метеорити рідко потрапляють у Сполучені Штати. Коли, між іншим, був останній раз і що робилося вашими науковцями задля нейтралізації загрози?

- Останній відомий випадок на території США - метеорит Шатерз Мілл (Sutter's Mill meteorite). Він ударив землю 22 квітня 2012 року. Передбачити зіткнення не вдалося через його незначні розміри. Відповідно, жодних дій для уникнення можливої загрози не проводилося.

- Деякі політичні і громадські діячі Росії сумнівалися у тому, що в Челябінську впав саме метеорит...

- Я чув про заяви якихось російських посадовців, буцім-то було випробування зброї і так далі. Зі свого боку, з боку науковця, експерта, підтверджую: у Челябінську впав саме метеорит.

- Усе ж таки, пане Уоллес, насамкінець хотілося б дізнатися, хто займається відстеженням потенційно небезпечних космічних тіл у Європі.

- На жаль, я назвав американські установи, бо саме їх знаю найліпше. З іншого боку, європейцям може бути цікавим проект "NEOShield", який реалізує ЄС. На їхньому сайті можна дізнатися більше.